W dniu dzisiejszym Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystym otwarciu XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Tematem wiodącym tegorocznych targów, które od ponad ćwierć wieku przyciągją do Kielc najważniejsze firmy i osobistości sektora obronnego, jest 100-lecie odzyskania niepodległości. Nad wydarzeniem tym honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

Była to okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami polskiego przemysłu zbrojeniowego – zwłaszcza z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także współdziałania z naszymi sojusznikami w zakresie współpracy naukowo technicznej, zwłaszcza z USA. Dobrym tego przykładem jest koopercja Wojskowej Akademii Technicznej oraz bydgoskiej Teldaty produkującej najnowszy kompnent do rakiet Patriot tzw. Patriot Router.

W ramach tegorocznego Salonu ponad połowa wystawców to firmy krajowe. Są wśród nich zarówno niewielkie, prywatne przedsiębiorstwa produkujące specjalistyczny sprzęt, jak również duże zakłady zdolne do produkcji ciężkich pojazdów i systemów uzbrojenia.