W sobotę 24 listopada br. w londyńskiej Galerii POSK Minister Anna Maria Anders dokonała uroczystego otwarcia wystawy „Artyści Andersa. Scena i Estrada”. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano również wydany specjalnie na tę okazję album o tym samym tytule pod redakcją Jarosława Koźmińskiego. W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders wspominała swoje liczne związki z lat dzieciństwa i młodości ze środowiskiem “Artystów Andersa” w Londynie. Przyznała, iż nawet dla niej niektóre tematy są nowe, zwłaszcza te dotyczące pierwszych, wojennych jeszcze lat rodzącej się “Polskiej Parady” (zespołu artystycznego przy Armii Polskiej na Wschodzie i następnie przy 2. Korpusie PSZ), których siłą rzeczy znać nie mogła.

W niedzielne przedpołudnie Minister Anna Maria Anders złożyła wizytę Arturowi Rynkiewiczowi – żołnierzowi 2. Korpusu Polskiego, ostatniemu żyjącemu ministrowi Rządu RP na uchodźstwie, któremu wręczyła okolicznościowy medal Senatu RP wybity z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie wieczorem Anna Maria Anders wzięła udział w odbywającej się w Ambasadzie RP w Londynie promocji towarzyszącego wystawie albumu „Artyści Andersa. Scena i Estrada”. Słowo wstępne wygłosił Konsul Generalny RP Mateusz Stąsiek, potem głos zabrała Minister Anders, która przypomniała swoje niezwykle bliskie związki - poprzez dom rodzinny - z londyńską bohemą i “Artystami Andersa”. To właśnie takie postacie jak Marian Hemar, Feliks Konarski, Włada Majewska, Irena Delmar, Wiktor Budzyński, Maria Drue i wielu, wielu innych bywało w gościnnym domu generała Władysława Andersa i jego żony Ireny, artystki estradowej występującej pod pseudonimem Renaty Bogdańskiej. „Artyści Andersa – mówiła córka generała – to można powiedzieć moje dzieciństwo. Może
nie do końca ta część, bo w niej mówimy o działalności artystów z lat 40. i 50., ale już szykujemy się na kolejny album, który będzie ściśle nawiązywał do moich lat młodości, bo będzie dotyczył rozwoju polskiej kultury na Wyspach po wojnie. Mówię o tym, iż to moje dzieciństwo, gdyż wielu z tych artystów znałam osobiście. Gdy pytają mnie, jak wyglądały moje lata dziecięce, to z jednej strony były takie bardzo poważne, polityczne, a z drugiej wesołe, pełne spotkań kulturalnych, które często odbywały się u nas w domu”. W przemówieniu Minister Andres podkreśliła także, że „ten wycinek polskiej historii pozostaje nieco zapomniany w świadomości historycznej głównego nurtu w Polsce. Ludzie nie mają o tym pojęcia, nie wiedzą, kim był Marian Hemar czy Ref-Ren. Wynika to głównie z tego, że przez lata komunizmu Polacy nie mogli być dumni ze swojej polskości. My tutaj – w Londynie - mieliśmy naszą małą Polskę. Naszą sztukę, książki, teatry i gazety. Jako senator uważam, że jednym z najważniejszym naszych obowiązków wobec historii jest przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, ale także pokazywanie, jak wielką rolę Polacy odegrali w Europie od czasów II wojny światowej.” Promocję albumu uświetnił występ Łukasza Krupińskiego z Royal Collego of Music, który uwiódł publiczność swoim brawurowym wykonaniem utworów Fryderyka Chopina. Odbyła się również projekcja film dokumentalnego w reżyserii Ł. Krupińskiego.

Ostatnim punktem programu pobytu Minister Anders w Zjednoczonym Królestwie był udział w uroczystym koncercie w londyńskim Guildhall, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 170. rocznicy ostatniego publicznego wystąpienia Fryderyka Chopina, które miało miejsce właśnie w Guildhall. Honorowy patronat nad tym ważnym wydarzeniem objąła Jego Królewska Wysokość Książę Kentu Edward. Tego dnia w historycznej i niebywale prestiżowej sali Guildhall zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu wybitnych pianistów Krzysztofa Książka i Agnieszki Zahaczewskiej-Książek. Podczas gali fasada budynku ozdobiona została iluminacją z polskim, białym orłem.