Od 22 do 27 lutego br. Minister Anna Maria Anders przebywała służbowo we Włoszech. Pobyt rozpoczęła od Mediolanu, gdzie odwiedziła siedzibę główną oraz fabrykę Leonardo Helicopters – firmy zajmującej się projektowaniem, produkcją, rozwojem oraz wsparciem szerokiej gamy nowoczesnych śmigłowców. Od 2010 roku częścią Leonardo Helicopters jest polski producent śmigłowców PZL – Świdnik.

Podczas pobytu w Mediolanie Minister Anders złożyła również wizytę w działającym przy Konsulacie Generalnym RP Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym, w trakcie której opowiadała o swoim Ojcu gen. Władysławie Andersie. Podzieliła się także z uczniami własnym doświadczeniem dorastania w środowisku dwujęzycznym – w jej domu rodzinnym mówiło się po polsku, w szkole zaś po angielsku.

Minister Anders spotkała się ponadto z Polonią z północnych Włoch. W trakcie tego spotkania przedstawiła stanowisko i politykę polskich władz w kwestiach repatriacji oraz powrotów Polaków do kraju. Zachęcała również Polonię do dbania o zachowanie związków z Ojczyzną i podtrzymywanie znajomości języka polskiego, a także do włączania się Polonii w kreowanie i promowanie marki Polska za granicą.

Na zaproszenie organizatorów Minister Anders obejrzała także mecz piłkarski, w którym w barwach A.C. Milan wystąpił polski napastnik Krzysztof Piątek.

Z Mediolanu Anna Maria Anders udała się do Rzymu na spotkania z Wicepremierem Włoch Matteo Salvinim oraz Podsekretarzem Stanu Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Guglielmo Picchi. Zarówno z Wicepremierem M. Salvinim, jak i z Ministrem G. Picchi Senator Anders rozmawiała na temat relacji polsko-włoskich i perspektyw rozwoju współpracy między naszymi państwami. Ponadto podczas z spotkania z Wicepremierem i Ministrem Spraw Wewnętrznych Włoch, które było kontynuacją rozmów z jego wizyty w Warszawie na początku stycznia br., potwierdził on chęć wzięcia udziału w majowych obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.