W dniach 19-23 czerwca sekretarz stanu Anna Maria Anders przebywała z oficjalną wizytą w stolicy Stanów Zjednoczonych, podczas której odbyła serią spotkań z parlamentarzystami amerykańskimi oraz organizacjami pozarządowymi.

W trakcie kilkudniowej wizyty minister Anders spotkała się m.in. z senatorem Robertem Menendezem, reprezentującym stan New Jersey z ramienia Partii Demokratycznej, senatorem Partii Demokratycznej Richardem Durbinem, reprezentującym stan Illinois, który był jednym z sygnatariuszy pisma wyrażającego wątpliwości, co do demokratycznego charakteru nowo wybranych rządów w Polsce. Minister Anders zapewniła senatora o przestrzeganiu wszystkich zasad demokratycznego państwa prawnego w Polsce. Sekretarz stanu spotkała się także z senatorem Markiem Kirkiem, również reprezentującym stan Illinois, ale z ramienia Partii Republikańskiej oraz kongresmanką Partii Demokratycznej Marcy Kaptur, która jest wpływowym politykiem w Kongresie, najdłużej zasiadającą kobietę w Izbie Reprezentantów w historii, a także członkiem Komisji ds. Kontroli Budżetowej Izby Reprezentantów, oraz senatorem Johnem McCainem, kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2008 roku, bohaterem wojny w Wietnamie, który również był jednym z sygnatariuszy wyżej opisanego listu.

Podczas swojej wizyty w Waszyngtonie minister Anders odwiedziła także Instytut of World Politics, gdzie spotkała się z założycielem tej organizacji edukacyjnej i prezydentem Instytutu Johnem Lenczowskim oraz profesorem Markiem Chodakiewiczem.

21 czerwca odbył się także wykład i spotkanie z minister Anders w Victims of Communism Memorial Foundation, dotyczący strategicznych interesów obronnych w obecnej sytuacji geopolitycznej oraz polityki prowadzonej przez polski rząd.