“Bawiąc się wspomagaj potrzebujących” to motto 47. edycji odbywającego się w Londynie Balu Polskiego, w którym - jako gość honorowy - wzięła udział Minister Anna Maria Anders. Podczas balu, nad którym w roku bieżącym patronat honorowy objęli Jego Królewska Wysokości Książę Kentu i Jego Ekscelencja Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Arkady Rzegocki, zbierano fundusze na wsparcie Domu Dziecka w Przybysławicach, Coram Family and Childcare Trust oraz Fundacji Misia Wojtka. Podczas balu Minister A. M. Anders i J.E. Ambasador A. Rzegocki zostali uhonorowani złotą odznaką z Godłem Kościuszkowskim za wsparcie projektów dot. stulecia lotniska polskiego.

Z Londynu Minister A.M. Andres udała się do Miami na Florydzie, gdzie w czwartek 7 lutego br. wzięła udział w konferencji „Polska droga do demokracji – przykład dla Ameryki Łacińskiej”, zorganizowanej przez Polską Fundację Narodową. W dyskusji prowadzonej przez Claudię Rosett uczestniczyli ponadto Ambasador Otto J. Reich oraz gen. bryg. Tom Consentino. W swojej wypowiedzi Minister Anders szczególną uwagę zwróciła na fakt, jak niewiele mówi się na świecie o prawdziwym obliczu komunizmu: „Ponad milion osób zostało deportowanych z Polski i przesiedlonych w okresie komunizmu. Niemniej jednak zarówno w Polsce, jak i na świecie, nadal niewiele mówi się o komunizmie. Młodzi ludzie w Ameryce zwracają się ku socjalizmowi i komunizmowi, traktując te ideologie, jako rozwiązanie dla współczesnych problemów społecznych”. Konferencji towarzyszyła wystawa „Generał Ryszard Kukliński – polska samotna misja”.

Następnego dnia Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystym otwarciu Kongresu 60 Milionów - Globalnym Zjeździe Polonii, podczas którego wyemitowano specjalne wystąpienie Premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelował on w nim, aby Polonia – będąca przedstawicielami Polski za granicą – podejmowała starania na rzecz poprawy wizerunku naszej Ojczyzny na świecie „praca dla Polski to jest najważniejsze zadanie, jakie stoi przed każdym z nas. Żeby pracować dla Polski nie trzeba pełnić funkcji publicznych. Wystarczy poświęcić dla Niej odrobinę swojego czasu, kilka chwil w miesiącu. Na całym świecie Polska ma prawie 90 ambasadorów, ale każdy z Państwa tutaj zgromadzonych też jest takim ambasadorem Polski”.

Po zakończeniu części oficjalnej Minister Anders wraz z Konsulem Generalnym RP w Chicago P. Janickim oraz Konsulem Generalnym RP w Nowym Jorku M. Golubiewskim wzięła udział w panelu „Świętując 100. - lecie nawiązania Polsko - Amerykańskich stosunków dyplomatycznych - wizja na przyszłość”. Minister A. M. Anders, podobnie jak i pozostali prelegenci, podkreśliła znaczenie wspólnoty, jako siły napędowej do podejmowania działań promujących Polskę za granicą. Zachęcała także zgromadzoną Polonię do zapraszania amerykańskich kongresmenów i gubernatorów do Polski celem nawiązania relacji biznesowych.

Wieczorem zaś Minister Anders wzięła udział w uroczystym przyjęciu, zorganizowanym na pokładzie polskiego żaglowca „Dar Młodzieży”, który w ramach rejsu dookoła świata upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wpłyną do portu w Miami.

W sobotę 9 lutego br. Anna Maria Anders wzięła udział w 47. Balu „Poloniase”, organizatorem którego - podobnie, jak w latach ubiegłych - był Amerykański Instytut Kultury Polskiej. Założony przez Konsul Honorową Blankę Rosenstiel Instytut od wielu lat zajmuje się promowaniem polskiego dziedzictwa oraz wspieraniem działalność naukowej amerykańskiej Polonii. W trakcie balu amerykański pianista Kevin Kenner został uhonorowany wyróżnieniem Amicus Poloniae, przyznawanym obywatelom USA za zasługi na rzecz rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, a szczególnie za popularyzację osiągnięć polskiej kultury, nauki i promocję Polski.

Następnego dnia Minister Anders wzięła udział w corocznym Brunch’u Polonijnym, podczas którego były przywódca Solidarności Zygmunt Staszewski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

            Z Miami Anna Maria Anders udała się do Waszyngtonu, gdzie odbyła szereg spotkań z amerykańskimi politykami w tym m.in. z teksańskim Kongresmenem Brian’em Babin’em oraz Rep. Mario Diaz-Balart z Floridy.