Sekretarz stanu Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystości wręczania awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom wojska polskiego.

Uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i szefa Sztabu Generalnego WP Leszka Surawskiego, była jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego.

"Spotykamy się w szczególnych okolicznościach towarzyszących najważniejszemu żołnierskiemu świętu. W przededniu 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej"– powiedział szef Sztabu Generalnego WP Leszek Surawski, rozpoczynając uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Nie ma zwycięstwa o bardziej istotnych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, jak Bitwa Warszawska

"To prawda. Nie ma zwycięstwa bardziej doniosłego, o bardziej istotnych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, jak Bitwa Warszawska" – podkreślił, z kolei w swoim przemówieniu szef MON Antoni Macierewicz. –"Właśnie dlatego, rozkazem ministra spraw wojskowych z 1923 r., rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej została uznana za święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim – żołnierza polskiego, bo to jego bohaterstwo, poświęcenie, sprawiło, że Polska wtedy odzyskała niepodległość i po dzień dzisiejszy ją podtrzymuje i odbudowuje. To dlatego w rocznicę Bitwy Warszawskiej mam zaszczyt odznaczać i awansować nowe kadry Polski – dodał minister.

Z okazji Święta Wojska Polskiego minister Macierewicz awansował 783 oficerów oraz przyznał 200 wyróżnień i medali żołnierzom i pracownikom wojska.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do 1947 r. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Relacja TVP Info Obchody Święta Wosjka Polskiego