W dniu 22 stycznia odbyło się uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski” na parkanie ambasady Kanady w Warszawie. Ekspozycję otworzyła niedawno mianowana ambasador Kanady w Warszawie, J.E. Leslie Scanlon.

 

W uroczystościach wzięła udział minister Anna Maria Anders, wiceminister Bartosz Cichocki, major Marian Słowiński- uczestnik kampanii wrześniowej 1939, gen bryg. Piotr Żurawski, a także wojskowi attaché Republiki Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kanady.

 

Minister Anders w swoim przemówieniu podkreśliła wyjątkową więź łączącą Kanadę z Polską i długą tradycję utrzymywania stosunków dyplomatycznych. Wspomniała także, że Kanada jest jej szczególnie bliska ze względu na osiedloną tam po wojnie rodzinę. Złożyła również życzenia majorowi Słowińskiemu, który w tym roku będzie obchodził 100. rocznicę urodzin.

 

The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp to obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników do powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zorganizowany w latach 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake.