Najsłynniejszy wodospad świata Niagara Falls w sobotnią noc przybrał biało-czerwoną barwę. W kolorach polskiej flagi zostały także podświetlone most Pokoju, łączący USA z Kanadą, Ratusz oraz zabytkowy wieżowiec General Electric w Buffalo w stanie Nowy Jork. W ten wyjątkowy sposób uhonorowano sekretarz stanu Annę Marię Anders, która w ostatni weekend jako Honorowy Marszałek wzięła udział w 79. Paradzie Pułaskiego w Cheektowadze, która jest drugim największym corocznym polonijnym wydarzeniem w stanie Nowy Jork.

Udział w Paradzie Pułaskiego w Cheektowadze była dla minister Anders wyjątkowym wydarzeniem także z przyczyn osobistych, gdyż 67 lat temu, w tym samym miejscu na czele 13. Parady Pułaskiego w 1950 roku, jako Honorowy Marszałek maszerował sam generał Władysław Anders, ojciec sekretarz stanu.

"Wysiadłam z samolotu i zobaczyłam Buffolo czerwone i białe, wodospad Niagara biało-czerwony, Ratusz w bieli i czerwieni, i także Curtiss Hotel. Co mogę powiedzieć?. To jest fantastyczne" – mówiła wzruszona ciepłym przyjęciem minister Anders w rozmowie z "The Buffolo News". "Polonia jest tu absolutnie wyjątkowa, na pewno będziemy rozszerzać naszą współpracę."– dodała sekretarz stanu.

67 lat temu, na czele 13. Parady Pułaskiego w 1950 roku, jako Honorowy Marszałek maszerował Władysław Anders

79. Paradę Pułaskiego prowadził Marszałek Parady Joseph Mikolaj Rej w towarzystwie Marszałków Honorowych: Anny Marii Anders – sekretarz stanu w KPRM, Alicji Tunk – wicekonsul z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, Marka Skulimowskiego – prezesa nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Johna Petkus – konsula honorowego RP w Las Vegas oraz biskupa Edwarda Grosza. Wśród Marszałków Honorowych znaleźli się także przedstawiciele władz lokalnych: były kongresmen Henry Nowak, senator Tim Kennedy, inspektor miasta Cheektowaga Diane Benczkowski, burmistrz Buffalo Byron Brown, szeryf hrabstwa Erie Tim Howard, radny Cheektowaga Jerry Kamiński, sędzia Paul Piotrowski oraz prezenter wiadomości telewizji WIVB, Don Postles, a także Rita Cosby, wielokrotnie nagradzana dziennikarka WABC. Uroczystość uświetniła również swoją obecnością znana aktorka telewizyjna o polskich korzeniach, Loretta Swit.

Paradzie Pułaskiego towarzyszył, również odbywający się po raz 39. Polsko- Amerykański Festiwal w Cheektowadze. W trwającej cztery dni imprezie wzięło udział szereg lokalnych zespołów muzycznych, a także tanecznych, które prezentowały tradycyjne śpiewy i ludowe tańce polskie. Podczas Festiwalu minister Anna Maria Anders dokonała uroczystego otwarcia wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, która uzyskała patronat premier RP Beaty Szydło.

Polonia mieszkająca w zachodniej części stanu Nowy Jork jest jedną z najliczniejszych społeczności polskiego pochodzenia w USA ( ok. 350 tysięcy ludzi). W mieście Cheektowaga, położonym niespełna 10 mil od Buffalo, blisko 25 tysięcy mieszkańców, ma polskie korzenie, co stanowi ok. 10 procent obywateli, według obliczeń z 2015 roku prowadzonych przez American Community Survey.