Sekretarz stanu Anna Maria Anders uczestniczyła w inauguracji konferencji „Bohaterowie i ciche Bohaterki. Rzecz o Ofiarach Katynia i losach Ich Rodzin”, która odbyła się w Muzeum Katyńskim w Warszawie.

„Musimy zrobić wszystko, aby każdy młody Polak pamiętał o zbrodni katyńskiej i o tym, kto był oprawcą” – mówił podczas otwarcia wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Podkreślił, że Katyń jest częścią naszej tożsamości narodowej, a pamięć o ofiarach tej zbrodni „nie powinna być elitarna, ale powszechna”. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który był współorganizatorem konferencji zwrócił z kolei uwagę, że Związek Radziecki, nigdy nie został rozliczony za tę i za inne zbrodnie dokonane na narodzie polskim. „Przypominanie o zbrodni katyńskiej to również wołanie o sprawiedliwość dziejową” – mówił szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk. Wyraził także opinię, że nastał odpowiedni moment, by upomnieć się o drugą Norymbergę i sprawiedliwy sąd nad drugim mocarstwem, odpowiedzialnym za II wojnę światową. „Tylko jednej rzeczy nie udało się Niemcom i Sowietom zaplanować i uzyskać: chcieli wraz z dekapitacją polskiej elity, polskiej inteligencji, na wieki położyć Rzeczpospolitą w grób. To się nie udało. Nie udało się zabić pamięci o tamtych ofiarach” – podkreślił minister Kasprzyk.

Musimy zrobić wszystko, aby każdy młody Polak pamiętał o zbrodni katyńskiej

 

Podczas konferencji wręczono także odznaczenia za działalność upamiętniającą dorobek oręża Wojska Polskiego i popularyzację wiedzy o zbrodni katyńskiej. Wyróżnionych zostało 20 osób, w tym prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Jarosław Szarek. „Odznaczenia są wielkim zobowiązaniem do tego, by nie ustawać w swej dotychczasowej pracy po to, żeby zastąpić tych, którzy zginęli w Katyniu” – powiedział prezes Szarek, dziękując w imieniu wszystkich uhonorowanych. „Bo elitę odtwarza się przez pokolenia” – dodał.

 

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele krewnych ofiar zbrodni katyńskiej,  Wojska Polskiego, duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego, oraz weterani walk o niepodległość Polski i działacze opozycji antykomunistycznej w Polsce.

  • Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD wiosną 1940 roku zamordowało około 22 tysięcy obywateli polskich. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci i działacze społeczni. Elita II Rzeczpospolitej.

Do 1990 roku Rosjanie zaprzeczali, by to oni byli sprawcami tej zbrodni, obarczając winą III Rzeszę Niemiecką.

 

 

Anna Maria Anders jest córką Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała broni Władysława Andersa, legendarnego dowódcy Polskich Sił Zbrojnych z czasów II wojny światowej, który dowodził polskimi siłami w bitwie o Monte Cassino, i znanej piosenkarki i aktorki Ireny Renaty Anders, występującej pod pseudonimem artystycznym Renata Bogdańska.