Z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, sekretarz stanu Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystościach organizowanych przez Ambasadora RP w Waszyngtonie, a także w okolicznościowym bankiecie wydanym z tej okazji przez Ambasadora prof. Piotra Wilczka.

Podczas uroczystości z okazji uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji wręczono odznaczenia państwowe. Pierre Clive Agius były Ambasador Malty w Polsce (obecnie ambasador Malty w USA) otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, tym samym odznaczeniem został uhonorowany pan Michael Hammond, a wyróżnienie Amicus Poloniae odebrał profesor David A. Lipton.

W swoim przemówieniu Ambasador RP podkreślił, że dzisiejsza sytuacja polityczna Polski bardzo różni się od sytuacji naszego kraju pod koniec XVIII wieku."Ponad połowę swojego życia spędziłem za żelazną kurtyną i nigdy, w najśmielszych marzeniach, nie sądziłem, że przyjdzie czas, kiedy amerykańscy żołnierze, nasi przyjaciele i sojusznicy, będą ćwiczyli ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Dzisiaj Polska nie jest osamotniona. Dzisiaj Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzisiaj Polska ma przyjaciela i sojusznika w Stanach Zjednoczonych, najpotężniejszym państwie na świecie" – powiedział Ambasador Wilczek.

Wśród licznie przybyłych na uroczystości gości, obecni byli wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz przedstawiciele Kongresu USA, m. in. senator Roy Blunt oraz kongresmenka Marcy Kaptur, a także przedstawiciele administracji amerykańskiej, korpusu dyplomatycznego, waszyngtońskich think-tanków. Nie zbrakło również przedstawicieli Polonii z okręgu waszyngtońskiego i nowojorskiego.