Na zaproszenie pułkownika Dominica Morgana, Attaché Obrony Wielkiej Brytanii, Minister Anna Maria Anders uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej Bitwę pod Monte Cassino, w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

 

Wśród gości wydarzenia obecni byli również: prof. Zbigniew Wawer, zastępca Ambasadora Wielkiej Brytanii David Reed, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, kombatanci 2. Korpusu i wojskowi attaché państw biorących udział w Bitwie o Monte Cassino,. Zaprezentowana została także wystawa poświęcona albumowi profesora Jana Sienkiewicza pt.: „Artyści Andersa”.

 

Minister Anders na tę okazję przygotowała krótkie przemówienie. Odniosła się do roli, jaką pełni Monte Cassino w życiu Jej rodziny i najbliższych. Podkreśliła także istotę stworzonego przez prof. Sienkiewicza albumu: „Jest to bardzo ważna lekcja patriotyzmu dla przyszłych pokoleń. Jeżeli nie będziemy dumni z naszych przodków, to jak możemy iść naprzód? Kim będziemy jako naród?”

 

Profesor Sienkiewicz: „Historia sztuki polskiej jest przedstawiana tylko w oparciu o dzieła tworzone w granicach kraju. Nie można zapominać, że pełen obraz polskiej twórczości to także polscy artyści żyjący poza ojczyzną. Nie było na świecie takiej armii, w której sam generał dbał o artystów aż do samego końca. Generał Anders wiedział, że esencją narodu będą artyści- malarze, plastycy, architekci. Oni będą tworzyć polską elitę.”

 

Wystawa pt.: „Artyści Andersa” była prezentowana m.in. w Ambasadzie RP w Londynie, w budynku Kongresu USA, w Muzeum Obozu Stutthof na Mierzei Wiślanej, a 3 kwietnia 2018r. Minister Anna Maria Anders otworzyła wystawę na parkanie Łazienek Królewskich w Warszawie