Sekretarz stanu Anna Maria Andersa odsłoniła w niedzielę odremontowany pomnik Króla Władysława Jagiełły w Nowym Jorku. „Ten pomnik to wielki symbol polskości od wielu lat – podkreśliła podczas uroczystości minister Anders.

"Muszę przyznać, że patronat honorowy, jaki mogłam sprawować nad tym wydarzeniem, był dla mnie wyróżnieniem, ponieważ jako członek polskiego rządu jestem łącznikiem pomiędzy Polską a Polonią. Dlatego też moja obecność, jak i ministra Pisarskiego jest gestem świadczącym o tym, że Polska jest blisko Polonii" –  dodała sekretarz stanu.

W trwających dwa dni uroczystościach związanych z ponownym odsłonięciem pomnika wzięły udział licznie organizacje polonijne, w tym m.in.: Instytut Piłsudskiego w Ameryce, Polski Instytut Naukowy w USA, Kongres Polsko-Amerykańskiego, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polski Uniwersytet Ludowy, Fundacjia im. Tadeusza Kościuszki, Stowarzyszenia polsko-amerykańskich inżynierów „Polonia Technica”, The Nowodworski Foundation, National Katyń Memorial Foundation, oraz The American Council for Polish Culture.

Pomnik wybitnego polskiego króla, który od 1945 roku znajduje się w Central Parku, przez ostanie 4 miesiące był zdjęty z cokołu i poddany ogólnej konserwacji. Uroczystości odsłonięcia towarzyszyły występy polonijnych zespołów artystycznych oraz historyczna gra terenowa zorganizowana przez grupę wolontariuszy.

"To bardzo ważne wydarzenie, cieszę się, że jesteście razem z nami przy tym pomniku, który jest symbolem Polski i Polonii. Dla mnie jest to bardzo ważne ponieważ czuję się senatorem nie tylko w Polsce, ale również wśród Polonii na całym świecie" – mówiła minister Anders przecinając biało-czerwoną wstęgę.

"To bardzo ważne wydarzenie, cieszę się, że jesteście razem z nami przy tym pomniku, który jest symbolem Polski i Polonii"

Dzień wcześniej w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się sympozjum naukowe poświęcone królowi Władysławowi Jagielle oraz Polskiemu Pawilonowi prezentowanemu podczas Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku, na której pokazano pomnik polskiego króla. Panelistami sympozjum byli m.in.: Jan Loryś, doradca Muzeum Polskiego w Ameryce, dr Piotr Górecki, profesor historii z University of California (Riverside) i autor książki poświęconej "Księdze henrykowskiej", dr Robert Frost, profesor z University of Aberdeen i autor anglojęzycznej książki o Jagiellonach, prof. Krzysztof Wodiczko, dyrektor wydziału Art, Design and the Public Domain w Graduate School of Design at Harvard University i Gediminas Urbonas, dyrektor MIT Program of Art, Culture and Technology oraz Ted Mirecki, przedstawił referat przygotowany przez dr Krystynę Nowakowską, autorkę dwujęzycznej monografii pt. "Pawilon polski na nowojorskiej wystawie światowej 1939 -1940 i jego dalsze dzieje”, a która z powodów osobistych nie mogła wziąć udziału w sobotnim sympozjum.

"To wydarzenie jest wyrazem przywiązania Polonii do pewnych symboli i wartości związanych z polską historią, a także sposobem na ich wzmocnienie i pogłębienie tożsamości społeczności polsko-amerykańskiej oraz jej przywiązania do tradycji i historii Polski jako kraju, z którego się wywodzi" – powiedział o uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika minister Maciej Pisarski w rozmowie z "Nowym Dziennikiem".

Pomnik władcy dłuta Stanisława Kazimierza Ostrowskiego, nawiązujący do pomnika grunwaldzkiego odsłoniętego w 1910 roku w Krakowie, stanowił jedną z głównych atrakcji pawilonu polskiego Wystawy Światowej otwartej w 1939 roku w Nowym Jorku przez prezydenta Franklina T. Roosevelta. Wskutek wybuchu II wojny światowej pomnik naszego króla nigdy nie wrócił do kraju. Sześć lat później dzięki staraniom Polonii i ówczesnego burmistrza Nowego Jorku Fiorello H. La Guardii pomnik Króla Jagiełły został odsłonięty w Central Parku, najbardziej znanym i prestiżowym miejscu miasta. Od tamtej pory pomnik sąsiadujący od wschodniej strony z tzw. Stawem Żółwiowym, jest jednym z ulubionych miejsc, nie tylko nowojorskiej Polonii. Rzeźba polskiego króla jest najbardziej okazałym i największym z kilkudziesięciu pomników znajdujących się w Central Parku. To właśnie pod pomnikiem Jagiełły Polonia spotyka się co roku podczas świąt wielkanocnych, oraz odwiedza go i składa kwiaty z okazji naszych świat narodowych i historycznych rocznic.