Na zaproszenie Ambasadora RP w Londynie J.E. Arkadego Rzegockiego Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się w piątek 10 listopada od uroczystej kolacji wydanej przez Ambasadora RP. Obok Minister Anders gośćmi honorowymi tego wydarzeni byli Prymas Polski Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak oraz Nuncjusz Apostolski w Wielkiej Brytanii Arcybiskup Edward J. Adams. W trakcie kolacji Nuncjusz Apostolski z rąk Minister Anny Marii Anders otrzymał pamiątkowy medal senacki.

W sobotę w Katedrze Westminsterskiej Prymas Polski abp. Wojciech Polak w obecności abp. Westminsteru Kardynała Vincenta Nicholsa odprawił mszę św., w której udział wzięło ponad tysiąc wiernych. Po jej zakończeniu Minister Anders wręczyła Kardynałowi V. Nicholsowi pamiątkowy medal Senatu RP za zasługi dla promowania polskiej historii i opiekę nad Polakami mieszkającymi w Zjednoczonym Królestwie.

 

Tego samego dnia wieczorem w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się uroczyste przyjęcie z udziałem przedstawicieli głównych organizacji polonijnych na Wyspach Brytyjskich. W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders mówiła o potrzebie przekazywania historii i dokonań polskich bohaterów narodowych nowym pokoleniom oraz o pokazywaniu Polski jako państwa nowoczesnego i innowacyjnego. Podczas przyjęcia, w którym udział wzięło ponad 200 osób, odśpiewano wspólnie hymn narodowy, a repertuar najpiękniejszych pieśni patriotycznych zapewniła Polska Scena w UK. Wręczono również odznaczenia państwowe – Lady Margaret Belhaven and Stenton została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za promowanie polskiej kultury w Wielkiej Brytanii.

 

W kolejnym dniu rocznicowych obchodów Minister Anna Maria Anders odwiedziła Northwood Cemetery, który jest jedną z dwóch najsłynniejszych nekropolii Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W trakcie pobytu złożyła także wieniec pod pomnikiem poległych polskich lotników 1940-1945 w Northolt, znajdującym się na zachodnich przedmieściach Londynu Ruislip.

Na zakończenie pobytu w Londynie Minister Anna Maria Anders wzięła udział w koncercie Sto lat. W zorganizowanym w Royal Albert Hall koncercie wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka oraz Leszek Możdżer, którym towarzyszyły polskie chóry i zespoły ludowe. Zabrzmiały nie tylko utwory Chopina, Paderewskiego, Góreckiego, ale także pieśni wojenne, wolnościowe oraz religijne – tak bliskie sercom brytyjskiej Polonii.