Minister Anna Maria Anders była gościem X Festiwalu "Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci", który odbywał się w Gdyni na przełomie września i października br. Honorowy patronat nad tegoroczną, jubileuszową edycją Festiwalu objął Prezydent Andrzej Duda.

Podczas Gali Zamknięcia Minister Anders wraz z zastępcą dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Pawłem Ukielskim dokonała uroczystego wręczenia Sygnetu Niepodległości Pani Krystynie Jakimek, która pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku działała na rzecz sieci informacyjno-wywiadowczej polskiej emigracji. W grudniu 1952 wraz z siostrą została aresztowana przez UB. Wolność odzyskała w 1956 roku. Wyszła za mąż za oficera Armii Krajowej skazanego przez komunistów na karę śmierci.

W trakcie pobytu w Gdyni Minister Anders wzięła także udział w uroczystościach pogrzebowych admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Urodzony w 1884 r. Józef Unrug w 1907 r. został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. dowodził obroną polskiego wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie zmarł w 1973 roku i został pochowany na cmentarzu w Montresor. Siedem lat później spoczęłam tam także jego żona Zofia. Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podjęło starania o sprowadzenie do Polski prochów małżonków. W ostatnim czasie ich szczątki zostały ekshumowane i przewiezione do francuskiego portu wojennego w Breście, skąd – na pokładzie fregaty ORP Kościuszko - przetransportowano je do Polski .

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zmarły w stopniu wiceadmirała Józef Unrug został pośmiertnie mianowany na admirała floty. Małżonkowie spoczęli na Cmentarzu Marynarki Wojennej, w Kwaterze Pamięci, gdzie rok wcześniej pochowani zostali byli podkomendni admirała Unruga – oficerowie Marynarki Wojennej, uczestnicy obrony polskiego wybrzeża w 1939 r., skazani na podstawie fałszywych dowodów na śmierć i straceni w 1952 r. – Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski.