W holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Minister Anna Maria Anders – będąca gościem honorowym uroczystości – wraz z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem oraz abp Sławojem Leszkiem Głodziem, dokonali uroczystego odsłonięcia popiersia Danuty Siedzikówny "Inki". W uroczystości uczestniczyli ponadto senator Antoni Szymański, poseł Kazimierz Smoliński, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, delegacje Wojska Polskiego i innych formacji mundurowych oraz reprezentanci ważnych instytucji Pomorza.

 

W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders mówiła o nieustannej potrzebie, a wręcz obowiązku krzewienia pamięci historycznej nie tylko wśród Polaków, w środowiskach polonijnych, ale również wśród obcokrajowców. Podkreśliła, że istnieje ogromna potrzeba nadrobienia zaległości spowodowanych przez okres PRL-u, zwłaszcza w narracji względem obywateli innych państw, tak by pamięć o bohaterskiej postawie zamordowanej w gdańskim więzieniu młodziutkiej sanitariuszki V Brygady Wileńskiej nigdy nie została zapomniana.

Na zakończenie Minister Anders powiedziała także, że „Polsce są potrzebne nie tylko pomniki, które przypominają ważną historię i bohaterów. Musimy pokazać Polskę taką, jaka ona jest: nowoczesna i innowacyjna. Uczyć się z przeszłości, ale jednocześnie iść naprzód”.