W dniach 21-26 września Minister Anna Maria Anders przebywała służbowo w Stanach Zjednoczonych.

Swój pobyt rozpoczęła od wizyty w Cleveland, Ohio, gdzie wzięła udział w otwarciu wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. W uroczystości tej, która odbyła się w Polsko-Amerykańskim Centrum Kultury, uczestniczyli weterani Armii Andersa, liczni przedstawiciele Polonii oraz lokalnych władz.

Pobyt w Cleveland to również udział Minister Anders w debacie na temat stosunków transatlantyckich, która odbyła się na tamtejszym Uniwersytecie Stanowym. W panelu – wraz z Minister Anders – wystąpiła również Kongresmenka Marcy Kaptur. Obie Panie uczestniczyły również w konferencji prasowej zorganizowanej w polskiej części „Cultural Garden” Wydarzenia te były kolejnymi doskonałymi okazjami do promocji wiedzy o Polsce i jej roli w świecie.

Następnego dnia Minister Anders wzięła udział w Mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Stanisława w intencji poległych żołnierzy pod Monte Cassino.

Pobyt w Waszyngtonie to przede wszystkim udział Anny Marii Anders w dwóch ważnych przedsięwzięciach: w organizowanym przez CEPA Forum odbywającym się pod hasłem „Bringing Central Europe to Washington” oraz w konferencji „Ronald Reagan i Jan Paweł II: Partnerstwo, które zmieniło świat”. Konferencja, która poświęcona była roli tych dwóch wybitnych postaci w obaleniu systemu komunistycznego w Polsce i Europie, została zorganizowana przez Polską Fundację Narodową we współpracy z White House Writers Group, The Institute of World Politics, Victims of Communism Memorial Foundation, The Ronald Reagan Institute, The Heritage Foundation i Hudson Institute. Prócz przedstawicieli Polski – Ministrów Anny Marii Anders i Piotra Naimskiego, obecnych na niej było szereg znanych postaci: Edwin Meese – doradca Prezydenta Reagana; Vaclav Klaus – były prezydent Republiki Czeskiej, John O’Sullivan – doradca i autor przemówień premier Margaret Thatcher; Paula Dobriansky i John Lenczowski – członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Reagana; J.E. Callista Gingrich - Ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie; arcybiskup Christophe Pierre – Nuncjusz Apostolski w Stanach Zjednoczonych oraz ks. Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Minister Anders wystąpiła w panelu „Trwałe dziedzictwo / Lasting Legacy".

W amerykańskiej stolicy Anna Maria Anders spotkała się ponadto z naczelnym dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie gen. Curtisem M. Scaparrotti, byłym doradcą Prezydenta D. Trumpa Walidem Phares’em oraz z dyrektorem ds. międzynarodowych w AIPAC Stephenem Schneider’em.