Na zaproszenie Burmistrza oraz władz lokalnych miasta Barii Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystości osłonięcia tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa
i 2. Korpus Polski, która umieszczona została na jednym ze skwerów znajdujących się w Parku Miejskim w Barii. Ceremonię zorganizowano w 75. rocznicę przybycia generała W. Andersa i jego żołnierzy na Półwysep Apeniński. To właśnie z jednego z portów w Apulii, dokąd Polacy przybyli z Port Saidu w Egipcie w grudniu 1943 roku, 2. Korpus Polski ruszył na szlak bojowy, etapami którego były bitwa o Monte Cassino oraz wyzwolenie Bolonii i Ankony.

W trakcie swojego krótkiego pobytu we Włoszech Minister Anders odwiedziła ponadto Kościół św. Franciszka w Gioia del Colle, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski ufundowany w 1946 roku przez żołnierzy z armii gen. W. Andersa Odwiedziła również cmentarz wojenny w Casamassima, gdzie spoczywa ponad 420 polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk w południowych Włoszech.