Od udziału w zorganizowanej przez Marcina Gortata Polish Heritage Night Pani Minister Anna Maria Anders rozpoczęła swoją styczniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

W nocy z 13 na 14 stycznia w Capitol One Arena w Waszyngtonie odbyła się już siódma edycja tej imprezy, w ramach której w NBA rozegrany został mecz pomiędzy drużynami Washington Wizards i Brooklyn Nets. Gośćmi honorowymi tegorocznego, wyjątkowego wydarzenia byli - prócz Minister Anny Marii Anders - weterani II wojny światowej oraz polscy żołnierze, którzy brali udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Uczestnicy i widzowie Nocy Dziedzictwa Polskiego w Waszyngtonie w tym roku mogli dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o Polsce, wysłuchać specjalnie na tą okazję przygotowanego pozdrowienia od Prezydenta Andrzeja Dudy, nauczyć się kilku słów po polsku oraz bawić do rytmów polskiej muzyki. Pokazano też specjalny filmik opowiadający historię generała Władysława Andersa i jego żołnierzy. Transmisja tak popularnych rozgrywek NBA sprawiła, że wydarzenie to oglądały miliony ludzi na całym świecie.

Kolejnym punktem programu był udział Pani Minister w konferencji Americans for Tax Reform, zorganizowanej we wtorek 16 stycznia w Ambasadzie Węgier w Waszyngtonie. Podczas konferencji Pani Minister miała okazję rozmawiać z Ministrem Spraw Zagranicznych Węgier Panem Peterem Szijjarto.

Tego samego dnia Minister Anna Maria Anders spotkała się z panem Stephenem Schneiderem, dyrektorem spraw międzynarodowych w AIPAC (American Israel Public Affairs Committee) - jednej z najbardziej wpływowych organizacji w Stanach Zjednoczonych.

Wieczorem zaś rozmawiała z Stevenem Russellem kongresmenem ze stanu Oklahoma, członkiem House Armed Services Committee. Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas spotkania była kwestia stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Na zakończenie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaprosiła kongresmena Russella do złożenia wizyty w Polsce. Zdaniem Pani Minister jest bowiem wiele możliwości współpracy, zwłaszcza gospodarczej, pomiędzy podmiotami z Polski i stanu Oklahoma.

Czwartek 18 stycznia Minister Anders rozpoczęła od udziału w spotkaniu powitalnym nowego sekretarza wojsk amerykańskich dr Mark'a Esper’a. Pani Senator miała także okazję rozmawiać z szefem sztabu armii amerykańskiej gen. Mark’iem A. Milley'em. Tego samego dnia doszło do rozmowy z Dennisem Ross’em kongresmenem z Florydy. D. Ross, który jest członkiem Poland Caucus, bardzo interesuje się sprawami polskimi. Jednym z ważniejszych tematów spotkania stanowiła kwestia dotycząca polepszenia wizerunku Polski za granicą. Korzystając z okazji Senator Anders zaprosiła kongresmena do Polski. Jego wizyta może się odbyć jeszcze w tym roku.

Przez resztę dnia Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego odbywała spotkania m.in z niezwykle zaangażowaną w sprawy Polonii panią kongresmen Marcy Kaptur, Steven’em King’iem oraz z kongresmenem ze stanu Nevada Mark’iem Amodei. W tym miejscu wspomnieć należy, że dzięki zaangażowaniu zespołu pod przewodnictwem Minister Anders, w ubiegłym roku stan Nevada podpisał deklarację o współpracy z Polską, a z wizytą w naszym kraju przebywał gubernator tego stanu Brian Sandoval.

Najważniejszym wydarzeniem piątku 19 stycznia było spotkanie minister Anny Marii Anders z Wess’em Mitchell’em - asystentem Sekretarza Stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich. Spotkanie to ma szczególne znaczenie w kontekście zaplanowanej na piątek wizyty Sekretarza Stanu USA Rex’a Tillerson’a w Warszawie.

21 stycznia Senator Anders uczestniczyła w konferencji Conscience and Action (Sumienie i działanie) zorganizowanej w Atlancie przez Am Yisrael Chai. Gościem specjalnym tego wydarzenia był Leo Melamed - urodzony w 1932 roku w Białymstoku twórca pierwszego na świecie systemu handlu elektronicznego Globex. W 2017 roku Leo Melamed został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca (najwyższym orderem Japonii przyznawanym obcokrajowcom).

Ostatnie dni wizyty w Stanach Zjednoczonych Minister Anders spędziła w Atlancie, gdzie 23 stycznia spotkała się z nową burmistrz tego miasta Panią Keishą Bottoms. Była to pierwsza wizyta międzynarodowa, jak przyjęła Pani burmistrz od momentu objęcia przez nią urzędu. Następnie Senator Anders złożyła wizytę w Agnes Scott College. W tym dniu odbyły się też spotkania z przedstawicielami Polonii w Atlancie, izby handlowej Metro Atlanta oraz ze studentami i kadrą naukową tamtejszych uczelni takich jak Auburn University, University of Georgia, Georgia State University.

24 stycznia Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego odwiedziła departament rozwoju gospodarczego stanu Georgia (Georgia Department of Economic Development - GDEcD). Rozmowy dotyczyły w szczególności ewentualnej wymiany handlowej na linii Polska - stan Georgia. Jeszcze w tym roku możliwa jest wizyta delegacji z biura gubernatora w naszym kraju.

Indestructible