Na zaproszenie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Miki Minister Anna Maria Anders wraz z polską delegacją, w skład której weszło siedmiu ponad 90-letnich „maczkowców”, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Główne obchody odbyły się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. S. Maczek oraz ponad 180 jego „pancerniaków”. W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders przypomniała zasługi gen. S. Maczka oraz jego przyjaźń z jej ojcem, który po wyzwoleniu Bredy odwiedził bohaterskich żołnierzy. Wśród nich byli weterani obecni na tegorocznej uroczystości.

 

W ramach obchodów złożono wieńce przy centralnym pomniku upamiętniającym polski wysiłek zbrojny - “Budowniczy mostu” na Cmentarzu Wojskowym przy Veerseweg oraz przy tablicy honorowej poświęconej polskim żołnierzom przy Parade, gdzie w roku 1944 gen. S. Maczek przemawiał do swoich żołnierzy w obecności wyzwolonej ludności. Hołd poległym oddano także na Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Vogelenzanglaan.

 

Ponadto przez centrum miasta na Grote Markt przed Ratuszem odbył się przemarsz Kompanii Honorowej wraz z orkiestrą wojskową z Żagania, grupą polskich harcerzy, młodzieży szkolnej i mieszkańców Bredy. Orkiestra Wojskowa z Żagania wystąpiła także na dwóch koncertach patriotycznych: przed budynkiem Ratusza w Bredzie oraz w pobliskim kościele.

 

W trakcie swojego pobytu Minister Anders wzięła także udział w Mszy św. w kościele St. Laurentiuskerk w Bredzie oraz w spotkaniu w Prinsentuin z udziałem miejscowych władz miasta Bredy.