W dniach 15-19 maja Minister Anna Maria Anders wzięła udział w obchodach upamiętniających 74. rocznicę bitwy o Monte Cassino, zorganizowanych we Włoszech przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości rozpoczęły się od projekcji w Instytucie Polskim w Rzymie filmu dokumentalnego pt. „Aby świat nie zapomniał" poświęconego losom żołnierzy generała Andersa. Następnie Minister Andres dokonała uroczystego otwarcia wystawa „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, podczas którego powiedziała: „Jestem wzruszona. Drodzy kombatanci, weterani - Wy znacie tę historię, ja znam tę historię, ale świat jej nie zna. Ta wystawa była już w kilku miejscach na świecie. Ważna jest historia Polski. Widzimy teraz ostatnio, że nie chodzi tylko o Polskę, o nas, ale o historię w ogóle. Widzimy ostatnio różne wypowiedzi, ten potworny brak wiedzy historycznej. Ja prawdopodobnie odczuwam to bardziej niż ktokolwiek, bo mieszkałam tyle lat w Stanach Zjednoczonych i mam syna, który tam studiował, uczył się historii. Tam się nic nie mówiło o II wojnie światowej. Jak więc możemy się dziwić, że świat o tym nie wie. Jeżdżę dookoła świata i ludzie pytają mnie dlaczego jest tylu Polaków na świecie, dlaczego jest prawie 12 milionów Polaków w Stanach Zjednoczonych. Właśnie dlatego, że były te wywózki, o których świat nie wie, była Syberia i był Katyń”.

 

Ważna jest historia Polski. Widzimy teraz ostatnio, że nie chodzi tylko o Polskę, o nas, ale o historię w ogóle

 

Główne obchody 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, przypadające na piątek 18 maja, rozpoczęły się Mszą Świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym, której przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Wzięli w nich udział m.in. Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Marszałek Senior Kornel Morawiecki, posłowie Anita Czerwińska i Michał Jach, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Minister Anna Maria Anders, Wiceminister Kultury Jarosław Sellin, doradczyni społeczna Prezydenta Zofia Romaszewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, weterani II wojny światowej, harcerze, prezesi organizacji kombatanckich, przedstawiciele środowisk ofiar represji, działacze opozycji antykomunistycznej, strażnicy miejscy oraz strażacy PSP z Łodzi i Bełchatowa, którzy trasę z Polski do miejsca uroczystości pokonali biegnąc w sztafecie, a także motocykliści z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego Monte Cassino. W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu Minister Anders powiedziała: „Chciałabym wszystkim podziękować za to, że tu jesteście ze mną, z nami. Drodzy weterani, znamy się dobrze, znamy się od lat. Kocham was za to, że kochaliście mojego ojca. Jesteście dla mnie jak rodzina. Powtarzacie tak często odkąd byliście bardzo młodzi, że mój ojciec był dla was jak ojciec. A ja teraz czuję, że Wy jesteście moją rodziną” – zaznaczyła. Dodała także, że teren cmentarza na Monte Cassino to właściwie we Włoszech jest ziemia polska.

 

Jesteście dla mnie jak rodzina. Powtarzacie tak często odkąd byliście bardzo młodzi, że mój ojciec był dla was jak ojciec. A ja teraz czuję, że Wy jesteście moją rodziną

 

W ramach rocznicowych obchodów polska delegacja złożyła ponadto wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odwiedziła grób wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II. Ich wpływ na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości i wolności jest nie do przecenienia. Delegacja uczestniczyła także w audiencji generalnej u Papieża Franciszka w Watykanie. W ramach obchodów odbyły się ponadto uroczystóć w San Vittore del Lazio (miejscu, gdzie w 1944 roku znajdował się prowizoryczny cmentarz wojenny), na wzgórzu Piedimonte San Germano oraz na cmentarzu wojennym w Mignano Monte Lungo. Uroczystości zakończyły się w Acquafondata – miejscu tymczasowego pochówku polskich żołnierzy poległych w czasie walk o Monte Cassino.