Sekretarz stanu Anna Maria Anders uczestniczyła w symbolicznej koronacji kopii obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy – Matki Boskiej Kahlenberskiej, która odbyła się na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg w 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicę obecności papieża Jana Pawła II w tym miejscu.

Uroczystość koronacji Matki Boskiej Kahlenberskiej przystrojonej w perłową suknię rozpoczęła się od złożenia kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego przy Kościele pw. św. Józefa. Następnie minister Anders, wraz z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinetu Prezydenta RP, marszałkiem seniorem Józefem Zychem, senatorami Andrzejem Pająkiem i Jerzym Fedorowiczem, oraz przedstawicielami ambasady RP w Austrii, Konsulatu Generalnego RP w Wiedniu, Instytutu Polskiego i Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez biskupa diecezji Hamilton na Bermudach Wiesława Śpiewaka, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Mirosława Buzuna, a także opata i primiceriusz Opactwa w Klosterneuburgu ks. Bernharda Backovsky’ego.

Podczas nabożeństwa nad kopią obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej została umieszczona złota korona sfinansowana z datków przekazanych przez parafian kościoła.

Polski patriotyzm jest osadzony w wierze i w ufności w Opatrzność Bożą

„Chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich Państwa od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i podziękować za Państwa obecność na Kahlenbergu i opiekę nad tym wyjątkowym miejscem, które można nazwać latarnią polskiej dumy narodowej w Austrii” – powiedział po mszy świętej minister Szczerski, do licznie przybyłej Polonii i zgromadzonych gości. „Jest to szczególne miejsce dla Polaków i dla Polski. To miejsce świadczy o wspomnianym podczas kazania polskim czynie, który zawsze wyrastał z głębokiej wiary, ponieważ polski patriotyzm jest osadzony w wierze i w ufności w Opatrzność Bożą i Opiekę Matki Boskiej”– dodał szef Gabinetu Prezydenta RP. „Polonia jest niezwykle ważna dla Polski, a Polska jest ważna dla Polonii” – podkreśliła z kolei minister Anna Maria Anders. Przypomniała także o przypadającej na 11 września 16. rocznicy zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku, i poprosiła o uczczenie minutą ciszy ofiar terroryzmu na świecie.

Przybyli goście mogli też podziwiać konny pokaz husarii i prezentację innych grup rekonstruktorskich oraz występy Zespołu Góralskiego „Podhalanie” z Wiednia i innych grup z Austrii i Polski. Obchody na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Jan III Sobieski dowodził wojskami w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 r, w współorganizował Instytut Polski w Wiedniu.