Wydarzenia

West Point - dzień Tadeusza KościuszkiWest Point - dzień Tadeusza KościuszkiWest Point - dzień Tadeusza KościuszkiWest Point - dzień Tadeusza Kościuszki
29 kwietnia 2019

West Point - dzień Tadeusza Kościuszki

W dniach 26 – 27 kwietnia br. Minister Anna Maria Anders w prestiżowej Akademii Wojskowej w West Point wzięła udział w uroczystościach poświęconych naszemu wielkiemu Rodakowi gen. Tadeuszowi Kościuszce.

Polska szkoła w MediolanieSpotkanie z Guglielmo Picchi (Członek Izby Deputowanych Włoch) i Matteo Salvinim (Wicepremier Włoch)
06 marca 2019

Włochy – Mediolan i Rzym

Od 22 do 27 lutego br. Minister Anna Maria Anders przebywała służbowo we Włoszech. Pobyt rozpoczęła od Mediolanu, gdzie odwiedziła siedzibę główną oraz fabrykę Leonardo Helicopters – firmy zajmującej się projektowaniem, produkcją, rozwojem oraz wsparciem szerokiej gamy nowoczesnych śmigłowców. Od 2010 roku częścią Leonardo Helicopters jest polski producent śmigłowców PZL – Świdnik.

Wielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany ZjednoczoneWielka Brytania i Stany Zjednoczone
18 lutego 2019

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

“Bawiąc się wspomagaj potrzebujących” to motto 47. edycji odbywającego się w Londynie Balu Polskiego, w którym - jako gość honorowy - wzięła udział Minister Anna Maria Anders. Podczas balu, nad którym w roku bieżącym patronat honorowy objęli Jego Królewska Wysokości Książę Kentu i Jego Ekscelencja Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Arkady Rzegocki, zbierano fundusze na wsparcie Domu Dziecka w Przybysławicach, Coram Family and Childcare Trust oraz Fundacji Misia Wojtka. Podczas balu Minister A. M. Anders i J.E.

Bruksela – udział w debacie poświęconej Polsce i przyszłości europejskiej obronnościBruksela – udział w debacie poświęconej Polsce i przyszłości europejskiej obronnościBruksela – udział w debacie poświęconej Polsce i przyszłości europejskiej obronności
29 stycznia 2019

Bruksela – udział w debacie poświęconej Polsce i przyszłości europejskiej obronności

W dniu dzisiejszym Minister Anna Maria Anders wraz z europosłem Jackiem Sayruszem-Wolskim wzięła udział w zorganizowanej przez brukselski ośrodek analityczny Friends of Europe debacie, dla której punktem wyjściowym był raport autorstwa Paula Taylora Fort Trump albo niepowodzenie? Polska i przyszłość europejskiej obronności. W dokumencie tym jego autor – dziennikarz portalu POLITICO i ekspert ww.

Uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski”Uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski”Uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski”
22 stycznia 2019

Uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski”

W dniu 22 stycznia odbyło się uroczyste odsłonięcie wystawy „Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 ­– rola Kanady w odrodzeniu Polski” na parkanie ambasady Kanady w Warszawie. Ekspozycję otworzyła niedawno mianowana ambasador Kanady w Warszawie, J.E. Leslie Scanlon.

 

W uroczystościach wzięła udział minister Anna Maria Anders, wiceminister Bartosz Cichocki, major Marian Słowiński- uczestnik kampanii wrześniowej 1939, gen bryg. Piotr Żurawski, a także wojskowi attaché Republiki Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kanady.

 

Wystąpienie w House of CommonsWystąpienie w House of CommonsWystąpienie w House of Commons
11 stycznia 2019

Wystąpienie w House of Commons

Na zaproszenie ponadpartyjnej grupy brytyjskich posłów zajmujących się relacjami z Polską, Minister Anna Maria Anders wystąpiła w Parlamencie brytyjskim.

W wygłoszonym przemówieniu Minister wyraziła przekonanie, że dobre stosunki Polski z Wielką Brytanią przetrwają wyjście tego kraju z Unii Europejskiej. Wskazała na unikalną więź łączącą oba państwa oraz na fakt, że Brexit nie jest jednoznaczny z opuszczeniem Europy przez Zjednoczone Królestwo. Podkreśliła, że polsko-brytyjska współpraca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony w ramach NATO będzie nadal kontynuowana.

Otwarcie wystawy „Pułkownik Kukliński – samotna misja” w LondynieOtwarcie wystawy „Pułkownik Kukliński – samotna misja” w LondynieOtwarcie wystawy „Pułkownik Kukliński – samotna misja” w LondynieOtwarcie wystawy „Pułkownik Kukliński – samotna misja” w Londynie
17 grudnia 2018

Otwarcie wystawy „Pułkownik Kukliński – samotna misja” w Londynie

W dniu dzisiejszym w House of Commons Minister Anna Maria Anders dokonała uroczystego otwarcia wystawy „Pułkownik Kukliński - samotna misja”. W uroczystości tej udział wzięli także m.in. brytyjscy posłowie Stephen Pond i Daniel Kawczyński, lord Arche Hamilton (b. wiceminister obrony Wlk. Brytanii), Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Rektor PUNO prof. Tomasz J. Kazimierski oraz dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego i twórca ekspozycji Filip Frąckowiak.

Bari – odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa i żołnierzy 2. Korpusu PolskiegoBari – odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa i żołnierzy 2. Korpusu PolskiegoBari – odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa i żołnierzy 2. Korpusu Polskiego
17 grudnia 2018

Bari – odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa i żołnierzy 2. Korpusu Polskiego

Na zaproszenie Burmistrza oraz władz lokalnych miasta Barii Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystości osłonięcia tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa

Monte CassinoMonte CassinoMonte Cassino
05 grudnia 2018

Monte Cassino

W dniach 3-4 grudnia Minister Anna Maria Anders przebywała w Cassino, gdzie spotkała się z Burmistrzem miasta Carlo Maria d'Allesandro. Spotkanie to poświęcone było głównie omówieniu planów obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbędą się w maju 2019 roku. Między innymi także w tej sprawie Minister Anders spotkała się także z opatem klasztoru na Monte Cassino J.E. Donatem Oglianem.

Ponadto w związku z przypadającą pod koniec listopada rocznicą śmierci Mamy Pani Minister, odwiedziła ona również i złożyła kwiaty na grobie rodziców.

Stulecie uzyskania przez Polki pełnych praw wyborczychStulecie uzyskania przez Polki pełnych praw wyborczychStulecie uzyskania przez Polki pełnych praw wyborczych
30 listopada 2018

Stulecie uzyskania przez Polki pełnych praw wyborczych

Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku oraz Polskiej Fundacji Narodowej Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystej gali zorganizowanej w polskim konsulacie z okazji stulecia uzyskania przez Polki pełnych praw wyborczych. W jej trakcie nagrodą “Polish - American Women of the Year 2018” za całokształt dokonań zawodowych i zaangażowanie w budowanie silnych relacji polsko- amerykańskich została uhonorowana Rita Cosby - korespondent specjalny stacji CBS. Gala była też doskonałą okazją do przypomnienia takich wybitnych polskich kobiet takich jak m.in.

Wystawa „Artyści Andersa. Scena i Estrada” w LondynieWystawa „Artyści Andersa. Scena i Estrada” w LondynieWystawa „Artyści Andersa. Scena i Estrada” w Londynie
28 listopada 2018

Wystawa „Artyści Andersa. Scena i Estrada” w Londynie

W sobotę 24 listopada br. w londyńskiej Galerii POSK Minister Anna Maria Anders dokonała uroczystego otwarcia wystawy „Artyści Andersa. Scena i Estrada”. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano również wydany specjalnie na tę okazję album o tym samym tytule pod redakcją Jarosława Koźmińskiego. W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders wspominała swoje liczne związki z lat dzieciństwa i młodości ze środowiskiem “Artystów Andersa” w Londynie.

USA – uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz konferencja "Triumph of Liberty"USA – uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz konferencja "Triumph of Liberty"USA – uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz konferencja "Triumph of Liberty"USA – uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz konferencja "Triumph of Liberty"
19 listopada 2018

USA – uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz konferencja "Triumph of Liberty"

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Anna Maria Anders oraz asystent Sekretarza Stanu ds. europejskich i eurazjatyckich Wess Mitchell byli gośćmi honorowymi podczas przyjęcia wydanego przez Ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości, zorganizowanej w siedzibie United States Institute of Peace, udział wzięło ponad 800 zaproszonych osób w tym m.in.

Londyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościLondyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
12 listopada 2018

Londyn – uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Na zaproszenie Ambasadora RP w Londynie J.E. Arkadego Rzegockiego Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się w piątek 10 listopada od uroczystej kolacji wydanej przez Ambasadora RP. Obok Minister Anders gośćmi honorowymi tego wydarzeni byli Prymas Polski Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak oraz Nuncjusz Apostolski w Wielkiej Brytanii Arcybiskup Edward J. Adams. W trakcie kolacji Nuncjusz Apostolski z rąk Minister Anny Marii Anders otrzymał pamiątkowy medal senacki.

Los Angeles – koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległościLos Angeles – koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości
05 listopada 2018

Los Angeles – koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Los Angeles oraz Polskiej Fundacji Narodowej Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystym koncercie w wykonaniu Kate Liu – amerykańskiej pianistki, laureatki III nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Recital, który odbył się w Zipper Hall i podczas którego zabrzmiały utwory F. Chopina, I.J. Paderewskiego oraz L. van Beethovena, zorganizowany został w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w EdynburguOdsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w EdynburguOdsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w Edynburgu
03 listopada 2018

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w Edynburgu

Przed miejskim ratuszem w Edynburgu dokonano w dniu dzisiejszym uroczystego odsłonięcia pomnika - ławeczki generała Stanisława Maczka, który był bardzo związany ze stolicą Szkocji. Jego wojska broniły szkockiego wybrzeża przed ewentualną niemiecką inwazją, a po zakończeniu II wojny światowej Edynburg stał się jego domem.

74 rocznica wyzwolenia Bredy74 rocznica wyzwolenia Bredy74 rocznica wyzwolenia Bredy74 rocznica wyzwolenia Bredy74 rocznica wyzwolenia Bredy
30 października 2018

74 rocznica wyzwolenia Bredy

Na zaproszenie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Miki Minister Anna Maria Anders wraz z polską delegacją, w skład której weszło siedmiu ponad 90-letnich „maczkowców”, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Główne obchody odbyły się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. S. Maczek oraz ponad 180 jego „pancerniaków”. W wygłoszonym przemówieniu Minister Anders przypomniała zasługi gen. S.

Koncert z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na PapieżaKoncert z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na PapieżaKoncert z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na PapieżaKoncert z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża
08 października 2018

Koncert z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża

W niedzielę 7 bm. Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. Głównym wydarzeniem obchodów był koncert w bazylice św. Brygidy, nad którym patronat objęli: ordynariusz gdański abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Minister Anna Maria Anders. W koncercie wystąpili znani artyści: Alicja Węgorzewska, Placido Domingo Junior, Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza oraz poeta Krzysztof Cezary Buszman.

Gdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni WyklęciGdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni WyklęciGdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni WyklęciGdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni WyklęciGdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
03 października 2018

Gdynia - X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Minister Anna Maria Anders była gościem X Festiwalu "Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci", który odbywał się w Gdyni na przełomie września i października br. Honorowy patronat nad tegoroczną, jubileuszową edycją Festiwalu objął Prezydent Andrzej Duda.

During the conference 'Ronald Reagan & Pope John Paul II - the partnership that changed the world'During the conference 'Ronald Reagan & Pope John Paul II - the partnership that changed the world'CEPA conference
28 września 2018

Cleveland i Waszyngton

W dniach 21-26 września Minister Anna Maria Anders przebywała służbowo w Stanach Zjednoczonych.

Swój pobyt rozpoczęła od wizyty w Cleveland, Ohio, gdzie wzięła udział w otwarciu wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. W uroczystości tej, która odbyła się w Polsko-Amerykańskim Centrum Kultury, uczestniczyli weterani Armii Andersa, liczni przedstawiciele Polonii oraz lokalnych władz.

Gdańsk - odsłonięcie popiersia Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Urzędzie WojewódzkimGdańsk - odsłonięcie popiersia Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Urzędzie WojewódzkimGdańsk - odsłonięcie popiersia Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Urzędzie Wojewódzkim
17 września 2018

Gdańsk - odsłonięcie popiersia Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Urzędzie Wojewódzkim

W holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Minister Anna Maria Anders – będąca gościem honorowym uroczystości – wraz z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem oraz abp Sławojem Leszkiem Głodziem, dokonali uroczystego odsłonięcia popiersia Danuty Siedzikówny "Inki". W uroczystości uczestniczyli ponadto senator Antoni Szymański, poseł Kazimierz Smoliński, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, delegacje Wojska Polskiego i innych formacji mundurowych oraz reprezentanci ważnych instytucji Pomorza.

 

Sławno - odsłonięcie tablicy pamiątkowejSławno - odsłonięcie tablicy pamiątkowejSławno - odsłonięcie tablicy pamiątkowej
11 września 2018

Sławno - odsłonięcie tablicy pamiątkowej

"W hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięzcom w bitwach o Monte Cassino, Ankonę, na linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim oraz o Bolonię - Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej" – taki napis został umieszczony na pamiątkowej tablicy, w odsłonięciu której uczestniczyła Minister Anna Maria Anders. Podczas uroczystości zorganizowanej zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem Orkiestry Wojskowej ze Szczecina oraz Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie Minister Anders powiedziała m.in.

Uroczystości w MaldegemUroczystości w MaldegemUroczystości w MaldegemUroczystości w Maldegem
10 września 2018

Uroczystości w Maldegem

Przed 74 laty – na początku września 1944 roku - 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka przekroczyła granicę francusko-belgijską w zwycięskim pościgu za broniącymi się zaciekle wojskami niemieckimi. W rocznicę tego historycznego wydarzenia Minister Anna Maria Anders w towarzystwie Ambasadora RP w Brukseli J.E. Artura Orzechowskiego wzięła udział w uroczystościach na cmentarzu wojennym w Maldegem, gdzie m.in. spoczywają polscy żołnierze z 1 Dywizji Pancernej.

"Przez Sybir do Niepodległej" – XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru"Przez Sybir do Niepodległej" – XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru"Przez Sybir do Niepodległej" – XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru"Przez Sybir do Niepodległej" – XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru
08 września 2018

"Przez Sybir do Niepodległej" – XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Podobnie jak w latach ubiegłych Minister Anna Maria Anders uczestniczyła w Białymstoku w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, którego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego. Tegoroczny Marsz - w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości - odbywał się pod hasłem "Przez Sybir do Niepodległej”. W marszu udział wzięło kilkanaście tysięcy osób, w tym także młodzież ucząca się w szkołach noszących imię Sybiraków.

Spotkanie Minister Anny Marii Anders z Ambasadorem Pakistanu J.E. Shafqat Ali Khan
06 września 2018

Spotkanie Minister Anny Marii Anders z Ambasadorem Pakistanu J.E. Shafqat Ali Khan

Ambasador Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce Jego Ekscelencja Shafqat Ali Khan złożył dziś kurtuazyjną wizytę Minister Annie Marii Anders.

W trakcie spotkania omówiono kwestie rozwoju i pogłębienia współpracy pomiędzy Polska a Pakistanem, sytuację panującą w regionie oraz na arenie międzynarodowej.

Jego Ekscelencja wspominał także wystąpienie Pani Minister Anders, wygłoszone przez nią podczas tegorocznej konferencji w Hudson Instiutute, które wywarło na nim duże wrażenie.

04 września 2018

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

W dniu dzisiejszym Minister Anna Maria Anders wzięła udział w uroczystym otwarciu XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Tematem wiodącym tegorocznych targów, które od ponad ćwierć wieku przyciągją do Kielc najważniejsze firmy i osobistości sektora obronnego, jest 100-lecie odzyskania niepodległości. Nad wydarzeniem tym honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

Pogrzeb Senatora Johna McCainaPogrzeb Senatora Johna McCaina
03 września 2018

Pogrzeb Senatora Johna McCaina

W Katedrze Narodowej Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie Minister Anna Maria Anders, reprezentująca Prezesa Rady Ministrów, uczestniczyła w oficjalnej części uroczystości pogrzebowych republikańskiego senatora Johna McCaina.

Kongres 60 Milionów w RzeszowieKongres 60 Milionów w RzeszowieKongres 60 Milionów w RzeszowieKongres 60 Milionów w Rzeszowie
30 sierpnia 2018

Minister Anna Maria Anders gościem specjalnym Kongresu 60 milionów - Globalnego Zjazdu Polonii w Rzeszowie

Kongres 60 Milionów jest inicjatywą skierowaną na zjednoczenie środowisk Polonijnych na całym świecie. Jest to trzecie spotkanie Polonii, poprzednie dwie edycje odbyły się w Miami i Buffalo. Sama nazwa kongresu nawiązuje do szacowanej liczby Polaków na świecie- ok. 60 milionów.

 

Obchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Ambasadzie Wielkiej BrytaniiObchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Ambasadzie Wielkiej BrytaniiObchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Ambasadzie Wielkiej Brytanii
31 lipca 2018

Obchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Ambasadzie Wielkiej Brytanii

Na zaproszenie pułkownika Dominica Morgana, Attaché Obrony Wielkiej Brytanii, Minister Anna Maria Anders uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej Bitwę pod Monte Cassino, w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

 

Spotkanie Minister Anny Marii Anders z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy Stolicy ApostolskiejMinister Anna Maria Anders z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych we WłoszechMinister Anna Maria Anders z Senatorem Nazario Pagano
22 czerwca 2018

Wizyta we Włoszech

Podczas swojego pobytu Pani Minister spotkała się z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej J.E Callistą Gingrich oraz z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych we Włoszech J.E. Lewisem Michaelem Eisenbergiem. Głównymi tematami rozmów podczas obydwu spotkań były kwestie dotyczące wzajemnej współpracy oraz stosunków polsko-amerykańsko-włoskich.

Święto 12 batalionu dowodzenia Ułanów PodolskichŚwięto 12 batalionu dowodzenia Ułanów PodolskichŚwięto 12 batalionu dowodzenia Ułanów PodolskichŚwięto 12 batalionu dowodzenia Ułanów PodolskichŚwięto 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich
15 czerwca 2018

Święto 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

 

 

„To jest bardzo wzruszające i imponujące dla mnie. Dla mnie to osobiste przeżycie, bo oni są ściśle związani z bitwą pod Monte Cassino. Nie można mówić o Monte Cassino bez wspomnienia 12 Pułku Ułanów” – powiedziała Minister Anders podczas swojego wystąpienia.

 

Otwarcie wystawy "Armia Andersa - Szlak Nadziei" w Instytucie Polskim w RzymieBazylika św. Piotra z weteranami, Wicemarszałek Marią Koc, społeczną doradczynią Prezydenta RP Zofią RomaszewskąAudiencja Generalna na Placu św. PiotraZłożenie kwiatów w San Vittore del LazioZłożenie kwiatów w San Vittore del LazioKoncert patriotyczny w San Vittore del LazioKoncert patriotyczny w San Vittore del LazioSan Vittore del LazioPiedimonte San GermanoPiedimonte San GermanoUroczystości w Mignano Monte LungoUroczystości w Mignano Monte LungoUroczystości pod pomnikiem gen. W. AndersaUroczystości pod pomnikiem gen. W. AndersaUroczystości pod pomnikiem gen. W. AndersaCmentarz na Monte CassinoKlasztor na Monte CassinoUroczystości przy grobie gen. Władysława Andersa na Monte CassinoUroczystości przy grobie gen. Władysława Andersa na Monte CassinoUroczystości przy grobie gen. Władysława Andersa na Monte CassinoGrób gen. Władysława Andersa i jego żony Ireny na cmentarzu na Monte CassinoUroczystości w AquafondataUroczystości w AquafondataUroczystości w Aquafondata
19 maja 2018

74. rocznica bitwy o Monte Cassino

Uroczystości rozpoczęły się od projekcji w Instytucie Polskim w Rzymie filmu dokumentalnego pt. „Aby świat nie zapomniał" poświęconego losom żołnierzy generała Andersa. Następnie Minister Andres dokonała uroczystego otwarcia wystawa „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, podczas którego powiedziała: „Jestem wzruszona. Drodzy kombatanci, weterani - Wy znacie tę historię, ja znam tę historię, ale świat jej nie zna. Ta wystawa była już w kilku miejscach na świecie. Ważna jest historia Polski. Widzimy teraz ostatnio, że nie chodzi tylko o Polskę, o nas, ale o historię w ogóle.

Kraków - uroczystości ku czci św. Stanisława ze SzczepanowaKraków - uroczystości ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa
13 maja 2018

Kraków – uroczystości ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa

O godz. 9 rano z katedry na Wawelu ruszyła tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława. Zaproszeni goście, w śród który byli m.in. Prezydent Andrzej Duda, Minister Anna Maria Anders, Minister Andrzej Adamczyk, Małgorzata Wassermann i reprezentujący Kancelarię Prezydenta Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski oraz tłumy krakowian przeszły do bazyliki oo. Paulinów na Skałce, gdzie odprawiona została msza święta, której przewodniczył kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

 

Katedra Polowa Wojska Polskiego - uroczystości w WarszawieKatedra Polowa Wojska Polskiego - uroczystości w WarszawiePlac Marszałka Józefa Piłsudskiego - uroczystości w WarszawiePlac Marszałka Józefa Piłsudskiego - uroczystości w WarszawiePlac Marszałka Józefa Piłsudskiego - uroczystości w WarszawiePlac Marszałka Józefa Piłsudskiego - uroczystości w WarszawiePomnik Monte Cassino - uroczystości w WarszawiePomnik Monte Cassino - uroczystości w WarszawiePomnik Monte Cassino - uroczystości w Warszawie
12 maja 2018

Obchody 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, 48. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa oraz 74. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino

W uroczystościach, które rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczestniczyli także wicemarszałek Senatu Maria Koc, organizator obchodów Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

 

Po Mszy Świętej uroczystości kontynuowane były na Placu Marszałak Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Marszałka.

 

Sztafeta biegowa do Monte CassinoSztafeta biegowa do Monte CassinoSztafeta biegowa do Monte Cassiono
10 maja 2018

"Cześć i chwała bohaterom" – sztafeta biegowa do Monte Cassino pod honorowym patronatem Minister Anny Marii Anders

Uczestnicy biegu - łódzcy i bełchatowscy strażnicy miejscy - chcą dotrzeć do celu 18 maja br., by w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz upamiętnić polskich żołnierzy poległych podczas bitwy w 1944 roku.

08 maja 2018

Spotkanie ze studentami z Harvard Business School

Grupa studentów z Harvard Business School była dzisiaj gościem Minister Anny Marii Anders. Pochodzący z różnych krajów i kontynentów młodzi ludzie zainteresowani byli zadaniami i obowiązkami Pani Minister zarówno jako Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, jak też Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Poruszono także kwestie udziału Pani Minister w konferencji AIPAC i pracy na rzecz Women Political Leaders.

Wywiad z Minister Anną Marią Anders w tygodniku Wprost
16 kwietnia 2018

Dziwi mnie taki populizm

Przedstawiciel polskiego premiera musi bywać - komentuje Anna Maria Anders dyskusję o kosztach jej podróży.

W ostatnim tygodniu w mediach pojawił się temat kosztów wyjazdów, które odbyła pani jako pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Blisko 600 tys. w ponad 2 lata. Jak pani je skomentuje?

Artykuł w Super Expressie
11 kwietnia 2018

Mam poczucie niesprawiedliwości - wywiad z Minister Anną Marią Anders

Super Express: -Podczas piastowania urzędu Pełnomocnika ds. Dialogu Międzynarodowego odbyła pani szereg zagranicznych podróży. Pojawiła się teza, że jakoby "rozdysponowała pani środki podatników na prywatne podróże". Czy funkcja, którą pani piastuje, wymaga aż takich nakładów na przeloty?

 

Minister Anna Maria Anders na otwarciu wystawy "Artyści Andersa"Minister Anna Maria Anders na otwarciu wystawy "Artyści Andersa"Wystawa "Artyści Andersa"Otwarcie wystawy "Artyści Andersa"
04 kwietnia 2018

Wystawa "Artyści Andersa"

Nowo otwarta wystawa przybliża szerokiej publiczności twórczość wojenną polskich artystów-plastyków uratowanych przez generała Władysława Andersa z sowieckiej niewoli, którzy wraz z Armią Polską na Wschodzie, a następnie z 2. Korpusem Polskim przemieszczali się do Włoch przez Iran, Irak, Syrię, Liban, Palestynę i Egipt.

Zapisujemy kolejne białe plamy, przywracając należne miejsce w historii Polski Armii Andersa i jej niezwykłym żołnierzom

Minister Anders z wizytą na Opolszczyźnie - Zamek Piastów Śląskich w BrzeguMinister Anders z wizytą na OpolszczyźnieMinister Anders z wizytą na Opolszczyźnie - Studio M Radio OpoleMinister Anders z wizytą na Opolszczyźnie - spotkanie z kombatantamiMinister Anders z wizytą na Opolszczyźnie - spotkanie z kombatantamiMinister Anders z wizytą na Opolszczyźnie - Racibórz
19 marca 2018

Wizyta na Opolszczyźnie

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, wyjątkowego zabytku zaliczanego do klasy "0", stanowiącego jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku.

Następnie wraz z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem Minister Anders udała się do Łambinowic, gdzie złożyła kwiaty przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych, oddając hołd więźniom Stalagu 344 w 73. rocznicę wyzwolenia obozu.

Minister A.M.Anders i Senator RP prof. J.Żaryn w Szkole Podstawowej Big Ben w Starych BabicachAkademia w Szkole Podstawowej Big Ben w Starych BabicachAkademia w Szkole Podstawowej Big Ben w Starych BabicachMinister Anna Maria Anders w Szkole Podstawowej Big Ben
16 marca 2018

Minister Anna Maria Anders z wizytą w Niepublicznej Polsko-Brytyjskiej Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa

Na to wyjątkowe wydarzenie uczniowie i nauczyciele z dwujęzycznej szkoły w Starych Babicach przygotowali niecodzienne przedstawienie prezentujące losy 3 bohaterek, walczących podczas II wojny światowej: Hanny Trzecińskiej, Karoliny Uniechowskiej oraz Janiny Lewandowskiej. Uczniowie odczytywali fragmenty ich pamiętników, śpiewali piosenki z Powstania Warszawskiego oraz z płyty „Panny Wyklęte”. Zaprezentowano także ciekawe układy taneczne. Na zakończenie akademii głos zabrali goście honorowi.

Minister Anna Maria Anders na pielgrzymce weteranów w IzraeluMinister Anders i Minister Kasprzyk na pielgrzymce weteranów w Izraelu
16 marca 2018

Pielgrzymka weteranów armii gen. Andersa i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do Izraela

Pielgrzymka do Ziemi Świętej, która odbyła się w dniach 11-15 marca, rozpoczęła się od nawiedzenia Sanktuarium Stella Maris na górze Karmel w pobliżu Hajfy oraz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edytę Stein. W kolejnych dniach pobytu weterani uczestniczyli m.in.

Minister Anna Maria Anders z Ambasador Malty
09 marca 2018

Spotkanie z Ambadsador Malty

Wizyta miała charakter kurtuazyjny. W jej trakcie poruszone zostały tematy dotyczące współpracy pomiędzy Polską a Maltą, a także kwestie związane ze sprawami bieżącymi.

 

 

 

This morning H.E. ​Natasha Meli Daudey, Malta’s Ambassador to Poland paid a courtesy visit to Minister Anna Maria Anders at the Chancellery of the Prime Minister. Main topics of discussion were cooperation between Malta and Poland and current international affairs.

Minister Anders na konferencji AIPACWiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike PenceBinjamin NetanjahuNikki HaleyMort FridmanKonferencja AIPACKonferencja AIPACKonferencja AIPAC
07 marca 2018

Konferencja AIPAC w Waszyngtonie

Amerykańsko-Izraelski Komitet Spraw Publicznych (American Israel Public Affairs Committee) to jedna z największych i najbardziej wpływowych proizreaelskich organizacji w Stanach Zjednoczonych, zrzeszająca ponad 100 tys. członków.

Na tegorocznej konferencji, na którą przybyło ponad 18 tysięcy amerykańskich Żydów, wystąpili wpływowi politycy, tacy jak wiceprezydent Mike Pence czy ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Udział wzięła także duża grupa przedstawicieli Kongresu, co pokazuje polityczną siłę AIPAC.

Anna Maria Anders w TVP Info
06 marca 2018

Minister Anna Maria Anders: USA nie stosują sankcji wobec Polski

Według portalu Onet, który powołuje się na notatkę Ambasady RP w Waszyngtonie po spotkaniu z przedstawicielami Białego Domu, amerykańskie władze wprowadziły dla polskich władz ograniczenie kontaktów na najwyższym szczeblu z Białym Domem do czasu uregulowania sporu wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem Minister Anders podawanie takich informacji jest niepotrzebnym „podkręcaniem” emocji i że nawet jeżeli taka notatka istnieje, to sankcji wobec Polski nie ma.
 

06 marca 2018

Minister Anna Maria Anders w Sygnałach dnia o polsko-amerykańsko-izraelskim dialogu w sprawie ustawy o IPN

Podczas udzielonego wywiadu Senator Anders przyznała, że na konferencji AIPAC jest pytana o ustawę o IPN.Odpowiada wówczas, że należy poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Anny Marii Anders polsko-izraelski spór znalazł się w impasie. Jej zdaniem kluczem do poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi jest rozwiązanie konfliktu z Izraelem.

Jeżeli uda nam się rozwiązać problem na linii Warszawa-Jerozolima to z Amerykanami też będzie dobrze

05 marca 2018

Ustawa o IPN była potrzebna

Wielu wpływowych ludzi chce, żeby Polska nie była silna

Marcin Makowski: Wyobrażam sobie, że dosyć często w ostatnich dniach z ust zagranicznych polityków musiała pani słyszeć pytanie: „Jak to jest z tą waszą ustawą o IPN? Wchodzi w życie, jest zamrożona, a może rząd nie będzie jej stosować?”. Co pani wtedy odpowiada?

Minister Anna Maria Anders i redaktor Paweł Lisicki, Salon polityczny Trójki
28 lutego 2018

Minister Anna Maria Anders gościem Salonu politycznego Trójki

W dniu dzisiejszym Minister Anna Maria Anders była gościem redaktora Pawła Lisickiego prowadzącego Salon polityczny Trójki.

 

Pełny wywiad dostępny jest pod linkiem: https://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/2044351,Anna-Maria-Anders-spor...

 

 

 

Minister Anna Maria Anders believes that Poland and Israel will come to an agreement.

Tablica pamiątkowaMinister Anna Maria Anders składa kwiaty pod tablicą pamiątkowąMinister Anna Maria Anders i Wojewoda DolnośląskiMinister Anna Maria Anders pod tablicą pamiątkową i portretem swojego OjcaDyploma dla Minister Anny Marii AndersMedal przyznany Minister Annie Marii AndersIrena Anders, Wrocław 2003 rokIrena Anders, Wrocław 2003 rokIrena Anders, Wrocław 2003 rokIrena Anders, Wrocław 2003 rok
26 lutego 2018

15-lecie wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 73 im. Generała Władysława Andersa

Z tego powodu do Wrocławia przyjechała córka legendarnego wodza Anna Maria Anders, która obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełni funkcję Sekretarza Stanu oraz Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogru Międzynarodowego. Dla Minister Anders wydarzenie to było szczególnie wzruszające, gdyż w uroczystościach z przed 15 lat brała udział jej mama Irena Anders.

20 lutego 2018

“Miś Wojtek” – gra planszowa dla dzieci

„Miś Wojtek” to dwujęzyczna polsko – angielska edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat. Pomysł, żeby z losów walecznego niedźwiedzia stworzyć grę planszową, przyszedł do głowy dwóm uczennicom: Oli i Magdzie Gąsiorek. To one przyniosły na szkolny konkurs zarys scenariusza. Potem wrocławska metodyk nauczania skontaktowała się z IPN, któremu pomysł ten bardzo się spodobał.

 

Bal w Skarżysku KamiennejBal w Skarżysku KamiennejBal w Skarżysku KamiennejMinister Anna Maria Ander wręcza wylicytowany albumMinister Anna Maria Anders przekazuje wylicytowany albumMinister Anna Maria AndersMinister Anna Maria Anders
28 stycznia 2018

XIX Wielki Bal Charytatywny w Skarżysku Kamiennej

Wśród gości nie brakowało znanych osób ze świata polityki i biznesu. Prócz Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego Anny Marii Anders, w balu uczestniczyli także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz poseł Maria Zuba. Tradycyjnie dochód z balu przeznaczono na działalność charytatywną, między innymi prowadzenie jadłodajni dla ubogich oraz noclegowni. Pieniądze na ten cel pochodziły nie tylko z biletów na bal, ale głównie z aukcji. Na licytację dary przekazały najważniejsze osoby w państwie. Prezydent, premier, wielu ministrów.

Minister Anna Maria Anders podczas Polish Heritage NightMinister Anders i Marcin GortatSenator Anders z weteranami podczas Polish Heritage NightMinister Anna Maria AndersMinister Anna Maria Anders podczas konferencji Americans for Tax ReformMinister Anders i kongresmen Steven RussellAnna Maria Anders i kongresmen Dennis RossSenator Anna Maria Anders z Wessem MitchellemMinister Anders i kongresmen Marcy Kaptur
25 stycznia 2018

Amerykańska Noc Polskiego Dziedzictwa - Polish Heritage Night

W nocy z 13 na 14 stycznia w Capitol One Arena w Waszyngtonie odbyła się już siódma edycja tej imprezy, w ramach której w NBA rozegrany został mecz pomiędzy drużynami Washington Wizards i Brooklyn Nets. Gośćmi honorowymi tegorocznego, wyjątkowego wydarzenia byli - prócz Minister Anny Marii Anders - weterani II wojny światowej oraz polscy żołnierze, którzy brali udział w misjach w Iraku i Afganistanie.

Minister Anna Maria Anders na spotkaniu wigilijnym z Polonią w Ambasadzie RP w LondynieMinister Anna Maria Anders na spotkaniu wigilijnym z Polonią w Ambasadzie RP w Londynie
15 grudnia 2017

Spotkanie wigilijne w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie

Po złożeniu życzeń świąteczno-noworocznych przez Ambasadora Arkadego Rzegockiego, głos zabrała Senator Anders, która w swoim wystąpieniu podkreśliła niezwykle ważną rolę, jaką Polonia odgrywa i odgrywała na arenie międzynarodowej, zarówno teraz, jak i w przeszłości.

 

 

 

Christmas reception at the Embassy of the Republic of Poland in London

At the invitation of H.E Arkady Rzegocki, Senator Anna Maria Anders took part in a Christmas reception for the Polish diaspora, organized at the Embassy of the Republic of Poland in London.

Cmentarz Dulab w TeheranieCmentarz Dulab w TeheranieCmentarz Dulab w TeheranieCmentarz Dulba w TeheranieOtwarcie wystawyOtwarcie wystawyUdział w konferencjiSpotkanie z wiceprezydent IranuSpotkanie z Ministrem Spraw Wewnętrznych IranuCmentarz w Bandar-e AnzaliCmentarz w Bandar-e Anzali
24 listopada 2017

Wizyta Minister Anny Marii Anders w Iranie

Pierwszy dzień wizyty Minister Anders rozpoczęła od złożenia wieńców na cmentarzu Dulab w Teheranie, będącego największą polską nekropolią w Iranie. Następnie Anna Maria Anders udała się na Uniwersytet w Teheranie, gdzie dokonała uroczystego otwarcie wystawy „Armia Andersa - Szlak Nadziei”. Ekspozycja ta, objęta honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Pani Beaty Szydło, była wcześniej prezentowana m.in. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Minister Anna Maria z Wessem Mitchellem oraz J.E Paulem JonesemAmbasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce
15 listopada 2017

Spotkanie z Wessem Mitchellem - asystentem sekretarza stanu do spraw Europy i Eurazji

Podczas rozmów omówiono szereg zagadnień bilateralnych, w tym m.in działania podejmowane przez NATO i USA na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w regionie.

Podczas swojego podytu w Polsce Wess Mitchell uczestniczył ponadto w obchodach Święta Niepodległości oraz spotkał sie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i wiceministerm Obrony Narodowej Tomaszem Szatkowskim.

 

 

 

Meeting with Wess Mitchell, Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs

Minister Anna Maria Anders podczas Międzynarodowej Konferencji "Refleksje nad wiekiem spustoszenia"Minister Anna Maria Anders podczas Międzynarodowej Konferencji "Refleksje nad wiekiem spustoszenia"Minister Anna Maria Anders podczas Międzynarodowej Konferencji "Refleksje nad wiekiem spustoszenia"
09 listopada 2017

Międzynarodowa konferencja „Refleksje nad wiekiem spustoszenia”

W sympozjum tym, zorganizowanym przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu w 100. rocznicę rewolucji bolszewickiej, udział wzięło wielu znamienitych gości  m.in. historyk Niall Ferguson, były prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus oraz przedstawiciele Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Ludzie na całym świecie praktycznie nic nie wiedzą o 100 milionach ludzi wymorodowanych przez Stalina i innych zbrodniarzy komunistycznych

Minister Anna Maria Anders na obchodach Święta Niepodległości w WaszyngtonieMinister Anna Maria Anders na obchodach Święta Niepodległosci w Waszyngtonie
08 listopada 2017

Minister Anna Maria Anders na obchodach Święta Niepodległości w Waszyngtonie

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrow Anna Maria Anders w swoim wystąpieniu przypomniała, że „niepodległość oznacza wolność, a wolności nie można brać za pewnik”. Wezwała również Polonię amerykańską do podjemowania wspólnych wysiłków na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Polski w Stanach Zjednoczonych.

Niepodległość oznacza wolność, a wolności nie  można brać za pewnik

Minister Anna Maria Anders i Gubernator Nevady Brian SandovalRozmowy polsko-amerykańskiMinister Anna Maria Anders i Gubernator Nevady Brian SandovalMinister Anna Maria Anders i Gubernator Nevady Brian Sandoval
16 października 2017

Spotkanie Minister Anny Marii Anders z Gubernatorem stanu Nevada Brianem Sandovalem

Po spotkaniu Pani Minister poinformowała, że obecnie przygotowywanych jest kilka umów dotyczących współpracy Polski i Nevady. Oceniła, że kooperacja z tym stanem - na przykład poprzez budowę amerykańskich fabryk w Polsce lub polskich w Stanach Zjednoczonych - może pobudzić rozwój przedsiębiorczości, co w konsekwencji prowadzić będzie do pogłębienia wzajemnych relacji.

Życzyłabym sobie, żeby tak dobra współraca miała miejsce także z innymi regionami Stanów Zjednoczonych

Pułkownik Romuald Lipiński, weteran, uczestnik bitwy pod Monte Casino i sekretarz stanu Anna Maria Anders Minister Anders, kongresmenka Marcy Kapture, pulkownik Lipiński i Ambasador RP prof. Wilczek podczas otwarcia wystawyUroczystego otwarcia wystawy dokonała sekretarz stanu Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. W uroczystszym otwarciu wystawy w Kongresie USA uczestniczyło ponad 200 gościpułkowni Lipiński otrzymał w prezencie amerykańską flagę wręczoną przez kongresmenkę Kaptur„Wystawa „Armia Andersa - Szlak Nadziei" przedstawia bardzo ważny okres historii" - mówiła kongresmenka KaptureSpotkanie z historią
02 października 2017

Wystawa o Armii Andersa w Kongresie USA

W poniedziałek 2 października 2017 r. córka generała Władysława Andersa - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego, Senator Anna Maria Anders otworzyła w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie wystawę „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. W uroczystości tej, która zgromadziła ponad 200 osób, wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Adam Bielan, kongresmeni Marcy Kaptur i Tim Murphy oraz amerykański generał polskiego pochodzenia Edward L. Rowny.

Minister Anna Maria Anders podczas 80. Parady Pułaskiego w Nowym YorkuGoście honorowi 80. Parady Pułaskiego w Nowym Yorku80. Parada Pułaskiego w Nowym Yorku
01 października 2017

80. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

W Paradzie jako goście honorowi udział wzięli wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Senator Anna Maria Anders oraz Jego Ekscelencja Prymas Polski Wojciech Polak.

Minister Anna Maria Anders wręcza wyróżnienie "Amicus Poloniae" Gubernatorowi NevadyMinister Anna Maria Anders i Gubernator Stanu Nevada
26 września 2017

Wyróżnienie "Amicus Poloniae" dla Gubernatora stanu Nevada

Wyróżnieniem tym, które w tłumaczeniu z łaciny oznacza „przyjaciel Polski”, uhonorowany został również Chris Sanchez, Dyrektor Biura Gubernatora Nevady do spraw rozwoju gospodarczego. W wygłoszonym przemówieniu, Pani Minister A.M. Anders podkreśliła, iż nagroda ta została przyznana laureatom za ich dotychczasową działalność na rzecz rozwoju i umocnienia stosunków pomiędzy Polską a stanem Nevada.

 

To dla mnie prawdziwy zaszczyt i przyjemność wręczyć Panom odznaczenie za przyjaźń i wspaniałą współpracę między Polska a stanem Nevada

18 września 2017

Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

„Musimy zrobić wszystko, aby każdy młody Polak pamiętał o zbrodni katyńskiej i o tym, kto był oprawcą” – mówił podczas otwarcia wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Podkreślił, że Katyń jest częścią naszej tożsamości narodowej, a pamięć o ofiarach tej zbrodni „nie powinna być elitarna, ale powszechna”. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który był współorganizatorem konferencji zwrócił z kolei uwagę, że Związek Radziecki, nigdy nie został rozliczony za tę i za inne zbrodnie dokonane na narodzie polskim.

Specjalne odznaczenie za promowanie Związku Sybiraków otrzymała również minister Anna Maria Anders, które wręczył Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko.    Abp. Sławoj Leszek Głódź oraz Sekretarz Stanu Anna Maria Anders podczas obchodów Światowego Dnia SybirakaUroczystość przed pomnikiem Golgoty Wschodu, na Cmentarzu Łostowickim w GdańskuMinister Anna Maria Anders składa wieniec przed pomnikiem Golgoty Wschodu„Byłam wychowana w duchu Katynia" - mówiła podczas Światowego Dnia Sybiraka Anna Maria Anders Światowy Dzień Sybiraka w Szymbarku Światowy Dzień Sybiraka w Szymbarku
17 września 2017

Światowy Dzień Sybiraka w Szymbarku

Rocznica napaści rosyjskiej na Polskę, przypadająca 17 września, od 2013 roku oficjalnie jest uznawana za Dzień Sybiraka. Tegoroczne obchody, podobnie jak w poprzednich latach rozpoczęły się od złożenia wieńców przed pomnikiem Golgoty Wschodu, na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Następnie uczestnicy i goście udali się do Szymbarku, gdzie odprawiono mszę świętą i odbył się Apel Poległych   

Jeżdżąc po świecie zdałam sobie sprawę, że świat mało wie o Sybirze, Sybirakach, o naszej historii

Dowódca COL gen. bryg. Sławomir Kowalski, Minister Anna Maria Anders i abp. Marek Jędraszewski Wpis do księgi pamiątkowej Dowódca COL gen. bryg. Sławomir Kowalski, Minister Anna Maria Anders i abp. Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Piotr ĆwikSekretarz Stanu Anna Maria Anders w Centrum Opreacji Lądowych im. Gen. Andersa
14 września 2017

W Krakowie powstanie muzeum gen. Andersa?

„To bardzo ważna chwila. Często spotykam się z ludźmi, którzy przechowują pamiątki po moim ojcu albo nawiązujące do historii 2 Korpusu. Wiele razy pytali mnie co mogą z tymi rzeczami zrobić. Mam nadzieję, że w Krakowie powstanie takie miejsce, które w godny sposób upamiętni przeżycia i wspomnienia świadków tamtych wydarzeń" – mówiła Anna Maria Anders. Córka generała, przyznała, że stworzenie muzeum jest spełnieniem jej marzeń.

Minister Anna Maria Anders: „Polonia jest niezwykle ważna dla Polski, a Polska jest ważna dla Polonii” Uroczystość koronacji Matki Boskiej Kahlenberskiej w AustriiUroczysta msza święta z okazji koronacji Matki Boskiej Kahlenberskiej Po mszy świętej w Kalnebergu odbył sie pokaz husarii Po mszy świętej w Kalnebergu odbył sie pokaz husarii  Minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Anna Maria Anders,
10 września 2017

334. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

Uroczystość koronacji Matki Boskiej Kahlenberskiej przystrojonej w perłową suknię rozpoczęła się od złożenia kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego przy Kościele pw. św. Józefa.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy 2 Korpusu PSZUroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy 2 Korpusu PSZUroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy 2 Korpusu PSZUroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy 2 Korpusu PSZ
22 sierpnia 2017

Uroczystość w Montemaggiore al Mauro

Uroczystość z udziałem lokalnych władz i polskich weteranów odbyła się w 73. rocznicę wyzwolenia regionu przez żołnierzy II Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Tablica honorująca poświęcenie polskich żołnierzy w walkach o ziemie włoskie została ufundowana dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzin Kombatantów Polskich we Włoszech (Associazione Famiglie dei Combattenti Polacchi in Italia) i wsparciu Rady Miasta Montemaggiore al Mauro.

Bitwa o rzekę Metauro była najcięższą, jaką 2. Korpus Polski stoczył nad Adriatykiem

Sekretarz Stanu Anna Maria Anders wraz z generałem broni Benem Hodgesem i Ambasadorem USA w Polsce Paulem Jonsem Obchody Święta Wojska Polskiego w Belwederze
15 sierpnia 2017

Święto Wojska Polskiego

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, minister MON Antoni Macierewicz i szef BBN Paweł Soloch. We mszy uczestniczyli również ewangelicki biskup wojskowy ks. Mirosław Wola, prawosławny biskup wojskowy abp Jerzy oraz biskup polowy pomocniczy USA Richard Spencer.

Uroczystość wręczania awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom wojska polskiego
14 sierpnia 2017

Uroczystości na Pl. Piłsudskiego

Uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i szefa Sztabu Generalnego WP Leszka Surawskiego, była jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego.

"Spotykamy się w szczególnych okolicznościach towarzyszących najważniejszemu żołnierskiemu świętu. W przededniu 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej"– powiedział szef Sztabu Generalnego WP Leszek Surawski, rozpoczynając uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Nie ma zwycięstwa o bardziej istotnych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, jak Bitwa Warszawska

01 sierpnia 2017

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

W Parku Wolności, znajdującym się przy Muzeum Powstania Warszawskiego minister Anders wzięła udział w spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz- Waltz z bohaterami tamtych dni – Powstańcami. Po południu, uczestniczyła w polowej mszy świętej, na Placu Krasińskich, a następnie podczas Apelu Poległych złożyła wieniec przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, w imieniu premier rządu Beaty Szydło.

16 lipca 2017

Parada Pułaskiego w Cheektowadze

Udział w Paradzie Pułaskiego w Cheektowadze była dla minister Anders wyjątkowym wydarzeniem także z przyczyn osobistych, gdyż 67 lat temu, w tym samym miejscu na czele 13. Parady Pułaskiego w 1950 roku, jako Honorowy Marszałek maszerował sam generał Władysław Anders, ojciec sekretarz stanu.

05 maja 2017

Sekretarz stanu wygłosiła wykład na temat współpracy Polski z NATO w The Chicago Council on Global Affairs

Wykład zatytułowany „Perspektywa polska na przyszłość współpracy w ramach NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego” w prestiżowym ośrodku zajmującym się badaniem sytuacji międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa był jednym z głównych punktów wizyty sekretarz stanu Anny Marii Anders w Chicago w Stanach Zjednoczonych w dniach 4 - 8 maja br. W swoim wystąpieniu minister Anders opisując sytuację geopolityczną w środkowo wschodniej Europie podkreśliła zaangażowanie Polski oraz wypełnianie przez nasz kraj zobowiązań wynikających z przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przemówinie Sekretarz Stanu Anny Mari Anders z okazji Święta Konstytucji 3 maja
03 maja 2017

Obchody Święta Konstytucji 3. Maja

Podczas uroczystości z okazji uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji wręczono odznaczenia państwowe. Pierre Clive Agius były Ambasador Malty w Polsce (obecnie ambasador Malty w USA) otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, tym samym odznaczeniem został uhonorowany pan Michael Hammond, a wyróżnienie Amicus Poloniae odebrał profesor David A. Lipton.

Sekretarz Stanu Anna Maria Anders z Gubernatorem Stanu Newada Brianem Sandovalem.Polski Dzień (Poland Day) w legislaturze stanowej w Carson City. Proklamacja podkreślająca wagę relacji między stroną Polską a stanem Newady.
17 marca 2017

Tydzień Polski w Nevadzie

Polski Tydzień Gospodarczy i Edukacyjny obejmował trzy główne miasta stanu Newada: Carson City, Reno, Las Vegas i został zorganizowany z inicjatywy międzynarodowego biura handlowego gubernatora Newady, Briana Sandovala, przy udziale Polsko Amerykańskiej Izby Gospodarczej i silnym wsparciu konsula honorowego RP w Las Vegas, Johna Petkusa.

15 lutego 2017

Spotkanie z członkami misji gospodarczej stanu Newada

Delegacji amerykańskiej przewodniczył Kristopher Sanchez dyrektor ds. handlu zagranicznego w biurze Gubernatora Newady, towarzyszyli mu jego zastępca Jared Van Wagoner oraz konsul honorowy RP w Newadzie John Petkus.

Sekretarz Stanu Anna Maria Anders w otoczeniu uczestników Zjazdu Minister Anders oraz państwo Chrościelewscy Anna Maria Anders na 10. Międzynarodowym Zjeździe Sybiraków  Uroczysta msza w kościele Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburgu
12 lutego 2017

Minister Anders gościem 10. Zjazdu Sybiraków na Florydzie

Na Zjazd, który odbywał się 12 lutego br. w miejscowości Clear Water na Florydzie, przybyło ponad 250 weteranów, Sybiraków oraz ich potomków z całego świata, w tym między innymi Wacław Górski, przewodniczący Związku Sybiraków na Florydzie, a także Antoni Chrościelewski, komendant 2.Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, weteran 2 Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy pod Monte Cassino wraz z małżonką Walerią, która miała zaledwie roczek, gdy została wywieziona na Sybir. Uroczystej Akademii zorganizowanej w Centrum im.

07 lutego 2017

Minister Anders spotkała się w Waszyngtonie z kongresmenem Balartem

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o możliwościach i sposobach aktywizowania Polonii, oraz budowania skutecznego lobby na rzecz polskich spraw w USA. Kongresmen Balart dzielił się w tym obszarze, doświadczeniami emigrantów pochodzenia kubańskiego, stanowiących obecnie znaczącą siłę polityczną w USA, która skutecznie działa na rzecz interesów mniejszości kubańskiej i samej Kuby. Zdaniem kongresmena wysoki stopień mobilizacji emigracji kubańskiej jest konsekwencją bardzo trudnej sytuacji jaka panuje na samej Kubie, wyniszczonej przez kilkudziesięcioletnie rządy komunistyczne.

27 stycznia 2017

Wizyta delegacji parlamentarzystów z Kanady

Delagacja przybyła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów reprezentowała komisję spraw zagranicznych i rozwoju przemysłu Parlamentu Kanady, w składzie: deputowany Robert D. Nault, przewodniczący Komisji, deputowany Dean Allison, zastępca przewodniczącego Komisji, oraz deputowani - członkowie komisji: Peter Fragiskatos, Marc Miller, Rajinder Saini, Peter Kent i Wayne Stetski, a także James Lee, analityk Komisji i Angela Crandall, sekretarz Komisji.

16 stycznia 2017

Sekretarz stanu Anna Maria Anders odwiedziła Iran - dzień drugi

Wiceprezydent Iranu ds. Kobiet i Rodziny podczas spotkania z minister Anders przedstawiła obecne priorytety polityki prowadzonej przez jej biuro, których celem jest wzmocnienie pozycji społecznej i zawodowej kobiet w Iranie oraz wyrównania ich szans na rynku pracy, co jest także jednym z priorytetów niedawno przyjętego VI program rozwoju kraju. Jak tłumaczyła wiceprezydent Mollaawerdi działania te wynikają ze wzrostu poziomu wykształcenia irańskich kobiet oraz przemian społecznych, które miały miejsce w ostatnich latach w Iranie.

15 stycznia 2017

Sekretarz stanu Anna Maria Anders odwiedziła Iran

Już w pierwszym dniu wizyty miało miejsce spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych. Na wstępie spotkania minister Anders w imieniu polskiego rządu przekazała ministrowi Fazli oficjalne kondolencje z powodu śmierci b. prezydenta Iranu H. Rafsandżaniego, który zmarł 8 stycznia br. w Teheranie w wieku 82 lat.

Sekretarz Stanu Anna Maria Anders podczas spotkania z panią Henryką Lewczyńską i panią Eleonorą Barską, Polkami, które przybyły do Iranu wraz z Armią AndersaSekretarz Stanu Anna Maria Anders podczas spotkania z panią Henryką Lewczyńską i panią Eleonorą Barską, Polkami, które przybyły do Iranu wraz z Armią Andersa
13 stycznia 2017

Wzruszające spotkanie z ocalonymi przez Armię Andersa

 "Nigdy nie przestałyśmy tęsknić za Polską" – mówiły niezwykle wzruszone panie.

09 grudnia 2016

Obchody 25-lecia niepodległości Kazachstanu

30 października 2016

Minister Anders odsłoniła odrestaurowany pomnik Króla Jagiełły w Nowym Jorku

"Muszę przyznać, że patronat honorowy, jaki mogłam sprawować nad tym wydarzeniem, był dla mnie wyróżnieniem, ponieważ jako członek polskiego rządu jestem łącznikiem pomiędzy Polską a Polonią. Dlatego też moja obecność, jak i ministra Pisarskiego jest gestem świadczącym o tym, że Polska jest blisko Polonii" –  dodała sekretarz stanu.

Spotkanie z senatorem McCainemSpotkanie z senatorem Durbinem
23 czerwca 2016

Wizyta w Waszyngtonie

W trakcie kilkudniowej wizyty minister Anders spotkała się m.in. z senatorem Robertem Menendezem, reprezentującym stan New Jersey z ramienia Partii Demokratycznej, senatorem Partii Demokratycznej Richardem Durbinem, reprezentującym stan Illinois, który był jednym z sygnatariuszy pisma wyrażającego wątpliwości, co do demokratycznego charakteru nowo wybranych rządów w Polsce. Minister Anders zapewniła senatora o przestrzeganiu wszystkich zasad demokratycznego państwa prawnego w Polsce.

Premier Beata Szydło i sekretarz stanu Anna Maria Anders
15 stycznia 2016

Premier Beata Szydło nominowała Annę Marię Anders na stanowisko Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego

„Dla nas jest ogromnym zaszczytem, że pani zgodziła się pełnić tę funkcję, że dołącza do biało-czerwonej drużyny Prawa i Sprawiedliwości” – powiedziała premier Beata Szydło. Podkreśliła wagę „dialogu międzynarodowego, spraw związanych z wszystkim, co jest dla Polski szczególnie ważne, z upamiętnianiem, ochroną pamięci miejsc walki i męczeństwa i mówieniem o patriotyzmie”.

Mam nadzieję, że mój Ojciec się cieszy